Ciepła woda – jaki kocioł wybrać?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
21 maja, 2015
0 komentarzy
3176 Views

Ten wpis jest kontynuacją rozpoczętego trzy tygodnie temu cyklu o źródłach ciepłej wody użytkowej. Napiszę kilka słów o tym, jak można podgrzać ciepłą wodę użytkową za pomocą kotła jedno- i dwufunkcyjnego.

O podstawowych różnicach między tymi dwoma typami kotłów pisał jakiś czas temu Adam. Ja dziś skupię się na tym, jaki kocioł wybrać w zależności od naszych potrzeb i możliwości pod kątem c.w.u., nie jest bowiem tak, że jeden typ kotła jest zdecydowanie lepszy od drugiego.

MCR_CUISINE_MANNEQUIN_3Kocioł dwufunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, ma dwie funkcje – zasila centralne ogrzewanie i podgrzewa wodę – ma wbudowany wymiennik płytowy i c.w.u. jest podgrzewana na bieżąco. Plus jest taki, że w danym momencie podgrzewamy tylko tyle wody, ile jest nam potrzebne – jest to więc w pewnym sensie ekonomiczne rozwiązanie. Istotnym ograniczeniem jest wydatek ciepłej wody, który wynosi do 12l/min. Kocioł dwufunkcyjny będzie odpowiednim rozwiązaniem do niewielkich domów, w których łazienka sąsiaduje z kuchnią (kocioł instaluje się zwykle w jednym z tych dwóch pomieszczeń i wówczas nie trzeba długo czekać, aby ciepła woda dotarła do drugiego z nich), i nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jeśli planujemy w łazience popularną deszczownicę, lepiej zdecydować o wyborze kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem pojemnościowym.

Aby kocioł jednofunkcyjny, oprócz zasilania centralnego ogrzewania, podgrzewał także ciepłą wodę użytkową, trzeba go dodatkowo wyposażyć w pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej. Jest to wygodniejsze rozwiązanie dla dużych domów, z dwiema lub więcej łazienkami, w których mieszkają więcej niż 3 osoby. Dzięki zasobnikowi możemy korzystać z dużej ilości ciepłej wody, co z pewnością przekłada się na komfort użytkowania.

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem są nieco droższe od kotłów dwufunkcyjnych. W tym przypadku najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup dwóch urządzeń w pakiecie oferowanym przez producenta.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: