Bogusław Jóźwiak

Nowoczesna teściowa

NOWOCZESNA TEŚCIOWA

Określenie „Źródło domowego ciepła” ma dla mnie przynajmniej dwa znaczenia. Pierwszym i najważniejszym źródłem domowego ciepła są relacje domowników oparte na wzajemnej miłości. Jak nie zadbamy o relacje z osobami, które są najbliżej nas to nawet najlepsza instalacja grzewcza nie będzie dawała nam szczęścia…

Drugim źródłem domowego ciepła jest odpowiedni system ogrzewania. Jednak dopiero nowoczesne urządzenia, które wykorzystują energię w sposób maksymalnie oszczędny, w miarę możliwości korzystające z odnawialnych źródeł, dadzą nam pełną satysfakcję. Po pierwsze będą bardziej ekonomiczne i zwyczajnie zmniejszą nam się rachunki za media. Po drugie będziemy mieli poczucie mieszkania w środowisku czystym, bardziej przyjaznym dla zdrowia naszego i naszych dzieci. Jest oczywistym, że odnawialne źródła energii są najbardziej proekologiczne.

Na naszej działce stoją dwa domy. W mniejszym, parterowym mieszka moja ponad 90-letnia Teściowa, którą opiekujemy się razem z żoną. Ma do dyspozycji mieszkanie 48m2, w którym pracuje dość stary, prawie dwudziestoletni, kocioł Junkers Euroline ZW/ZS23KE. Moja Teściowa używa ten kocioł od 12 lat, czyli odkąd nabyliśmy tą nieruchomość.

Od początku dało się zauważyć kilka mankamentów obecnej instalacji:
– działający kocioł nie jest kondensacyjny, a więc nie wykorzystuje w pełni spalanego gazu i przez to niepotrzebnie zawyża rachunki za gaz, nie mówiąc o niepotrzebnej nadprodukcji CO2;
– niby ma być wygodny, bo dwufunkcyjny, ale brak zbiornika na wodę c.w.u. powoduje, że praktycznie za każdym razem gdy Teściowa chce skorzystać z ciepłej wody, musi czekać na jej nagrzanie, co jest irytujące i też zawyża zużycie gazu i wody. Ponadto częste włączanie i wyłączanie ciepłej wody (np. przy myciu naczyń) powoduje bardzo nieekonomiczne użycie palnika;
– ponieważ kocioł jest już leciwy, to praktycznie od 5 lat, co roku, ma jakąś drobną usterkę.

Te wszystkie wady skłoniły nas do decyzji o wymianie kotła na nowoczesny, kondensacyjny wraz z instalacją zbiornika na wodę c.w.u. Jak tylko rozpocząłem w internecie poszukiwania optymalnego rozwiązania, trafiłem na konkurs firmy De Dietrich. Miłym zaskoczeniem jest lista nagród konkursu. Prezentowane rozwiązania wydają się optymalne właśnie dla takiego domku, w jakim właśnie mieszka moja Teściowa. Kocioł gazowy kondensacyjny BAXI Duo-tec Compact+ 1.24 wraz z podgrzewaczem c.w.u. SR100SN to jest rozwiązanie, którego szukałem. Dotychczasowe bolączki zastąpione byłyby radością z używania kotła ekologicznego i ekonomicznego. Po zapoznaniu się z ofertą firmy De Dietrich dowiedziałem się, że można być jeszcze bardziej ekologicznym stosując zamiast zbiornika z podgrzewaczem c.w.u. pompę ciepła. Do tej pory nawet nie marzyłem o tak rewelacyjnym rozwiązaniu. Urządzenie jakim jest pompa ciepła do c.w.u. Kaliko TWH,a które może dać do 70% oszczędności na podgrzewaniu c.w.u., byłoby jeszcze lepszą alternatywą.

Bardzo atrakcyjna jest też opcja instalacji paneli fotowoltaicznych, które dodatkowo wprowadziłyby oszczędności w zużyciu prądu przez „babcię”. Instalacja paneli fotowoltaicznych, które zasiliłby zarówno dom, w którym mieszkamy z żoną i dziećmi oraz domek Teściowej, jest moim marzeniem od dłuższego czasu. Mam już zebrane oferty na instalację o mocy 10kW i najprawdopodobniej wystąpię z wnioskiem o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”. Podsumowując: ewentualna wygrana w konkursie De Dietrich uczyniłaby moją Teściową bardzo nowoczesną babcią ;).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Czy chcesz być zawsze na bieżąco w kwestii Konkursu “De Dietrich – Źródło domowego ciepła” jak też naszych nowoczesnych i ekologicznych produktów, które tworzymy z poszanowaniem środowiska naturalnego? Nic prostszego! Wystarczy, że polubisz profil De Dietrich Polska na portalu Facebook! Znajdziesz tam masę ciekawych informacji o naszych urządzeniach, aktualności, najświeższe promocje oraz wiele wyjątkowych konkursów.

Nasz profil na Facebooku zgromadził już ponad dwadzieścia pięć tysięcy fanów, którzy każdego dnia mogą tam znaleźć zarówno interesujące ich informacje jak i wiele innych cennych materiałów.