Bożena Pieńkowska

Dom rodzinny

DOM RODZINNY

Odziedziczyłam po rodzicach dom rodzinny w małej miejscowości w województwie lubuskim. Pierwszą decyzją było zburzenie starego, zniszczonego, poniemieckiego budynku i zbudowanie w jego miejsce nowego, „małego, białego” domku.

Okazało się jednak, że Ewidencja zabytków  nie pozwala pożegnać się ze starym domem. Z urzędem się nie dyskutuje, ale też ucieszyłam się, że miejsce w którym się wychowałam pozostanie.

Powoli,rok po roku zaczęliśmy z mężem remontować otrzymany w spadku duży dom, przywracając jego dawną „świetność”, choć nie było to łatwe i wymagało wielu nakładów.

Teraz wygląda znacznie lepiej, niż wyglądał za czasów mojego dzieciństwa i wczesnej młodości.

Do ogrzewania wody (z wiejskiego wodociągu) zamontowaliśmy elektryczny bojler. W jednym z pokoi wybudowaliśmy piec kaflowy – miłe wspomnienia wczesnych lat dziecięcych. W piecu palimy tylko suchym, sezonowanym drewnem, ale ogrzewa on tylko jedno pomieszczenie.

 

Brakuje ogrzewania całego domu…

 

Siedząc na tarasie obserwuję rozwijającą się przyrodę: drzewa, krzewy, bogactwo kolorów kwiatów, ptaki krążące wśród drzew i zakładające gniazda. Chciałabym oddychać pełną piersią napawając się czystym, wiejskim powietrzem, zapraszać dzieci, wnuki, przyjaciół aby odetchnęli od miejskich zanieczyszczeń.

 

Chciałabym…

 

Niestety, z tarasu mojego domu widzę też kominy sąsiedzkich domów, z których unosi się ciemny, gęsty, duszący dym „otulający” najbliższą okolicę.

Nie chcę dołączyć do moich sąsiadów!

Poszanowanie środowiska naturalnego jest i zawsze było dla mnie bardzo ważne. Kocham przyrodę, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków, brzęczenie owadów. Pielęgnowanie każdej zielonej, pojedynczej roślinki jest dla mnie najlepszym relaksem i odpoczynkiem.

Chciałabym następnym pokoleniom zostawić „swój świat” piękny czysty i bezpieczny.

Niewiele mogę, ale na pewno jedną z tych rzeczy jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania mojego domu. Może będę przykładem dla moich „kopcących” współmieszkańców, może więcej  domów w mojej wsi będzie bezpiecznie ogrzewanych.

 

Chciałabym…

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Czy chcesz być zawsze na bieżąco w kwestii Konkursu „De Dietrich – Źródło domowego ciepła” jak też naszych nowoczesnych i ekologicznych produktów, które tworzymy z poszanowaniem środowiska naturalnego? Nic prostszego! Wystarczy, że polubisz profil De Dietrich Polska na portalu Facebook! Znajdziesz tam masę ciekawych informacji o naszych urządzeniach, aktualności, najświeższe promocje oraz wiele wyjątkowych konkursów.

Nasz profil na Facebooku zgromadził już ponad dwadzieścia pięć tysięcy fanów, którzy każdego dnia mogą tam znaleźć zarówno interesujące ich informacje jak i wiele innych cennych materiałów.