Zmiany w programie “Czyste Powietrze” od lipca 2021 roku

Przez Monika
W Instalatorzy
20 lipca, 2021
0 komentarzy
217 Views

Z początkiem lipca program “Czyste Powietrze” działa na nieco zmienionych zasadach. Co to oznacza dla beneficjentów? Jakie zmiany będą miały miejsce? Chodzi przede wszystkim o wycofanie dotacji na kotły węglowe oraz zwiększenie progów dochodowych dla podwyższonego poziomu dofinansowania. 

Ze szczegółową treścią programu można zapoznać się na stronie internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/ w materiałach do pobrania. 

Na czym dokładnie polegają zmiany w “Czystym Powietrzu”? 

Po pierwsze, zgodnie z nową wersją programu, od 2022 roku nie będzie już możliwe złożenie wniosku o dofinansowanie obejmujące zakup i montaż kotła na węgiel. To ruch w kierunku jeszcze czystszego powietrza i jak największego ograniczenia niskiej emisji. 

Po drugie, zwiększyły się progi dochodowe dla podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli dotacji do 37 tys. zł. W przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy wynosi teraz 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, czyli o 229 zł więcej niż do tej pory. W przypadku gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wynosi 2189 zł, czyli o 164 zł więcej. 

Po trzecie, jeśli ktoś zdecyduje się na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie będzie mógł uzyskać do 9 tys. zł (przy podstawowym poziomie) lub 12 tys. zł (przy poziomie podwyższonym) dofinansowania. 

Rusza ścieżka bankowa

Na początku lipca ruszyła również tzw. ścieżka bankowa, czyli nabór wniosków o dofinansowanie w bankach. Chodzi o  dotacje przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Do tej pory do ścieżki bankowej przystąpiło kilka banków, informacje o kolejnych będą zamieszczane na stronie internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/. Dla ścieżki bankowej przewidziano nieco inne warunki niż w przypadku dotacji realizowanych za pośrednictwem wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przede wszystkim będzie można rozpocząć przedsięwzięcie od daty złożenia wniosku, a nie jak w przypadku zwykłej ścieżki do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Inny jest także okres realizacji, który przewidziano na 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku). Szczegółowe informacje o ścieżce bankowej są dostępne na stronie internetowej programu “Czyste Powietrze”. 

Warto też wiedzieć, że NFOŚiGW planuje uruchomić moduł pożyczek dla gmin jako uzupełnienie finansowania dla beneficjentów.

Urządzenia BDR Thermea spełniają wymogi programu “Czyste Powietrze”, na co dowodem jest ich obecność na liście zielonych usług i materiałów (ZUM). 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: