Zastosowanie powietrznej pompy ciepła w domu pasywnym

Przez Adam
W Instalatorzy
2 stycznia, 2019
0 komentarzy
1760 Views

Współczesne trendy zmierzają w kierunku zminimalizowania zużycia energii w trakcie eksploatacji domu. Przykładem takiej koncepcji jest budownictwo pasywne, które wykorzystuje do ogrzania obiektów, m.in. powietrzne pompy ciepła.

nowy_domekW ostatnich latach można było wiele usłyszeć na temat różnych technologii budowlanych  oraz zapewniających niskie koszty ich użytkowania. Wśród gąszczu koncepcji znalazło się też budownictwo pasywne z domami energooszczędnymi budowanymi z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z otoczenia.

Domy pasywne – czyli jakie?

Budowane w tej technologii domy posiadają znakomite właściwości izolacyjne, przez co nie wymagają dostarczania dużej ilości ciepła. Jest to też główny powód, dlaczego często nie stosuje się w nich tradycyjnego układu ogrzewania. Polskie warunki klimatyczne mają jednak to do siebie, że konieczne jest zastosowanie chociaż niewielkiego systemu grzewczego. Wówczas głównym założeniem jest przede wszystkim wyeliminowanie zużycia paliw nieodnawialnych: gazu, oleju oraz węgla. Przyjmuje się, że domy pasywne do ogrzewania potrzebują mniej niż 15 kWh/m² energii na rok. Do pokrycia zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się promieniowanie słoneczne, a także ciepło takich źródeł energii jak oświetlenie czy nawet to wytwarzane przez mieszkańców podczas codziennego użytkowania obiektu.

Dla porównania domy energooszczędne do ogrzewania potrzebują mniej więcej 50 kWh/m² na rok, z kolei obecnie tradycyjne budynki jednorodzinne zużywają aż ok. 120 kWh/m² na rok. Różnica jest więc ogromna. Budownictwo pasywne daje gwarancję niskich kosztów eksploatacyjnych oraz korzystnego bilansu energetycznego, niezależnie od zmian cen dostawców energii. Pompa ciepła małej mocy jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem pokrywającym zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę użytkową oraz stanowiącym źródło ogrzewania w obiekcie.

Pompa ciepła w domu pasywnym
Przy doborze powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu należy uwzględnić fakt, że jej działanie uzależnione jest od warunków zewnętrznych, choć nowoczesne konstrukcje urządzeń tego typu mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne sięgają –20°C. Standardy w jakich budowane są domy pasywne sprawiają, że ich izolacja jest znacznie lepsza niż domów tradycyjnych, przez co mniej i wolniej się wychładzają. Wyższe wymagania izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych – współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,15 W/(m2K) wymagają zastosowania warstwy izolacji o odpowiedniej grubości i parametrach. Ponieważ straty ciepła budynków określane są w Polsce zgodnie z PN dla obliczeniowych temperatur od –16°C do –24°C w zależności od strefy klimatycznej, najczęściej popełnianym błędem jest dobór zbyt małego urządzenia. Efektem niedowymiarowania pompy ciepła są zwykle zwiększone koszty eksploatacyjne i/lub niedogrzanie budynku. Najczęściej wykorzystywanym wspomaganiem systemu jest zastosowanie grzałki elektrycznej.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: