Zastosowanie pompy ciepła w budynkach modernizowanych

Przez Adam
W Instalatorzy
24 sierpnia, 2021
0 komentarzy
828 Views

Zastosowanie pomp ciepÅ‚a w nowo realizowanych inwestycjach jest już codziennoÅ›ciÄ…. W przypadku modernizacji systemu grzewczego w budynkach istniejÄ…cych pompy ciepÅ‚a sÄ… wybierane coraz częściej. I choć wiele osób wciąż ma wÄ…tpliwoÅ›ci w zwiÄ…zku z takim rozwiÄ…zaniem, to niesÅ‚usznie –  powietrzna pompa ciepÅ‚a to doskonaÅ‚y wybór dla już istniejÄ…cego budynku. Dlaczego tak jest i na co zwrócić uwagÄ™, decydujÄ…c siÄ™ na pompÄ™ ciepÅ‚a, modernizujÄ…c ogrzewanie? 

W ostatnich latach mówi siÄ™ wrÄ™cz o fali renowacji. Duża część budynków, które powstaÅ‚y w latach 70. czy 80. zwyczajnie wymaga już gruntownych remontów. SprzyjajÄ… też temu liczne programy wsparcia dla inwestorów decydujÄ…cych siÄ™ na wymianÄ™ ogrzewania na ekologiczne, np. Czyste Powietrze. W niektórych regionach Polski już dziÅ› funkcjonuje zakaz palenia wÄ™glem. JakiÅ› czas temu rzÄ…d zapowiedziaÅ‚, że w 2030 roku zakaz bÄ™dzie dotyczyÅ‚ wszystkich miast, a za kolejne 10 lat również wsi. Może siÄ™ wiÄ™c okazać, że obecnie jest najlepszy moment na wymianÄ™ przestarzaÅ‚ego systemu grzewczego. Zamiast decydować siÄ™ na nieco nowszy model pieca na paliwo staÅ‚e, warto postawić na rozwiÄ…zania ekologiczne. Jednym z lepszych wyborów bÄ™dzie pompa ciepÅ‚a. 

Pompa ciepÅ‚a – dobry wybór przy modernizacji

W przypadku nowych budynków sprawa jest prosta. Z jednej strony obecnie obowiÄ…zujÄ…ce Warunki Techniczne poniekÄ…d wymuszajÄ… na inwestorach zastosowanie źródeÅ‚ ciepÅ‚a w postaci OZE. Z drugiej – pompa ciepÅ‚a jest daje komfort, wygodÄ™ i realne oszczÄ™dnoÅ›ci. 

Dobór pompy ciepÅ‚a do budynku modernizowanego jest nieco bardziej zÅ‚ożony niż w przypadku dopiero powstajÄ…cej inwestycji. Należy wziąć pod uwagÄ™ nie tylko stan izolacji budynku, ale także samej instalacji grzewczej. PewnÄ… podpowiedziÄ… może być rodzaj i ilość zużywanego do tej pory paliwa. Gdy to ustalimy, Å‚atwiej bÄ™dzie ocenić realne, a nie tylko szacunkowe zapotrzebowanie budynku na energiÄ™ zużywanÄ… do ogrzewania i produkcji c.w.u. OczywiÅ›cie dobór bÄ™dzie przebiegaÅ‚ jeszcze inaczej przy zaÅ‚ożeniu, że caÅ‚y budynek przejdzie gruntownÄ… termomodernizacjÄ™. Ale i bez niej można zastosować pompÄ™ ciepÅ‚a i cieszyć siÄ™ ze znacznych oszczÄ™dnoÅ›ci na ogrzewaniu. 

Pompa ciepÅ‚a jest przy tym rozwiÄ…zaniem wszechstronnym. Może stanowić jedyne źródÅ‚o ciepÅ‚a lub współpracować z dotychczasowym systemem. Za tym drugim scenariuszem przemawia możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie przy jednoczesnej oszczÄ™dnoÅ›ci zwiÄ…zanej z brakiem koniecznoÅ›ci wymiany caÅ‚ej instalacji. Można również rozważyć wymianÄ™ kotÅ‚a na paliwo staÅ‚e na kocioÅ‚ gazowy i dodatkowo rozszerzyć system o pompÄ™ ciepÅ‚a, np. do podgrzewania c.w.u. Pompa ciepÅ‚a w ukÅ‚adzie z kotÅ‚em gazowym może być także urzÄ…dzeniem dominujÄ…cym, a kocioÅ‚ stanowić jedynie wsparcie w momentach szczytowego zapotrzebowania na ciepÅ‚o. Konkretne rozwiÄ…zanie należy zawsze dopasować do danej inwestycji, rozważajÄ…c aspekt ekonomiczny i ekologiczny każdego ze scenariuszy. 

Pompa ciepÅ‚a może także dobrze współpracować z instalacjÄ… solarnÄ… lub panelami fotowoltaicznymi. Instalacja tych ostatnich pozwala zredukować niemal do zera wydatki na ogrzewanie i podgrzanie c.w.u. Taka caÅ‚oÅ›ciowa zmiana przyniesie w dÅ‚uższej perspektywie najwiÄ™ksze oszczÄ™dnoÅ›ci a przy tym najlepiej wpÅ‚ynie na Å›rodowisko naturalne. 

W przypadku nowych budynków pompy ciepÅ‚a zwykle dziaÅ‚ajÄ… w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem pÅ‚aszczyznowym. Co ważne, wymiana urzÄ…dzenia grzewczego na pompÄ™ ciepÅ‚a nie musi wiÄ…zać siÄ™ z rezygnacjÄ… z grzejników na rzecz ogrzewania podÅ‚ogowego. We współpracy niskotemperaturowym ogrzewaniem pÅ‚aszczyznowym pompa ciepÅ‚a jest co prawda najbardziej wydajna, ale nie oznacza to, że jej dziaÅ‚anie przy grzejnikach jest pozbawione sensu. WrÄ™cz przeciwnie, doÅ›wiadczony instalator bÄ™dzie w stanie tak dobrać moc pompy ciepÅ‚a, aby zapewniÅ‚a ona oczekiwany komfort cieplny przy akceptowalnej Å›redniej efektywnoÅ›ci nawet w budynkach bez kompleksowej termomodernizacji. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: