Zanieczyszczenie powietrza spadło prawie o 50%

Przez Monika
W Newsy
26 marca, 2020
0 komentarzy
536 Views

Według danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska w środę (25 marca) poziom zanieczyszczenia w niektórych częściach Europy spadł o ponad 50%.

Dane EOG wskazują na duży spadek zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, który emitowany jest głównie przez samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe. Obecnie w Europie znacznie zmniejszył się ruch ze względu na środki kwarantanny mające na celu powstrzymanie wybuchu koronawirusa.

W szczególności poprawiła się jakość powietrza we włoskich miastach ze względu na rygorystyczny system przemieszczania się wprowadzony przez rząd. W Mediolanie poziom NO2 spadł prawie o 25% w ciągu ostatniego miesiąca. W mieście Bergamo w Lombardii zanieczyszczenie zmniejszyło się o 35%, a we włoskiej stolicy, Rzymie, stężenie jest nawet o 35% niższe w porównaniu z tym samym czterotygodniowym okresem w roku poprzednim.

Zdjęcia satelitarne udostępnione w ubiegłym tygodniu przez unijny system obserwacji Ziemi, Copernicus, wykazały znaczny spadek NO2. Dane EOG oparte są na danych godzinowych zarejestrowanych przez ponad 3000 stacji monitorowania jakości powietrza rozproszonych w całej Europie. Na Półwyspie Iberyjskim nastąpił spadek emisji NO2 o około 50%.

Północne Włochy i północno-wschodnie Chiny to dwa obszary najbardziej dotknięte jak dotąd wybuchem epidemii, które regularnie borykają się ze słabą jakością powietrza w swoich regionach ze względu na dużą koncentrację zanieczyszczających gałęzi przemysłu i wzmożony ruch.

Eksperci od zdrowia publicznego apelują, że zanieczyszczenie powietrza może przyczynić się do zwiększonej śmiertelności z powodu koronawirusa, gdyż obywatele państw europejskich podatni są na choroby układu oddechowego.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: