Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu – od kiedy?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
28 stycznia, 2021
0 komentarzy
724 Views

Radni w Oświęcimiu przyjęli uchwałę intencyjną, która całkowicie zakazuje palenie węglem. Dokument zakłada wyeliminowanie spalania paliw stałych do 2032 roku. Teraz pozostało jedynie poczekać na decyzję Sejmiku Województwa, który musi zatwierdzić uchwałę.

Walka ze smogiem trwa, a Oświęcim jest jednym z pierwszych miast, które chce wprowadzić ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

To jest sprawa naszej przyszłości i lepszych warunków życia dla następnych pokoleń. Nie mamy na co czekać, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, by zintensyfikować działania na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. To są konkretne propozycje, to nasza zbiorowa odpowiedzialność za środowisko naturalne – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W Oświęcimiu jest blisko 2700 domów jednorodzinnych. Według szacunków do wymiany jest około  919 pieców węglowych, w tym 685 nie spełnia żadnych norm ekologicznych. Od 1 stycznia 2023 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 roku, a kotły 5 klasy od 1 września 2030 roku. Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe. Po 1 września 2022 roku będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, które mają sieć ciepłowniczą i gazową. Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: