Już wkrótce wyższa premia termomodernizacyjna

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Marzec 5, 2020
0 komentarzy
86 Views

Dzięki nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zostanie zwiększona m.in. premia termomodernizacyjna, która obowiązuje w przypadku zainstalowania odnawialnego źródła energii mieszczącego się w określonym w ustawie przedziale mocy.

W związku ze zmianami klimatycznymi koniecznością stała się nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Wśród nowych rozwiązań wprowadzony zostanie dodatkowy instrument finansowy dla inwestorów dokonujących wraz z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wzmocnienia warstw fakturowych w budynkach wybudowanych w technologii wielkopłytowej. Na takie prace będzie można uzyskać wsparcie w wysokości do 50%. 

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada również m.in. zwiększenie intensywności wsparcia samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia remontowe, ze szczególnym uwzględnieniem budynków zabytkowych, a także uproszczenie zasad ubiegania się o premię termomodernizacyjną i umożliwienie wykorzystania w większym stopniu środków własnych inwestorów oraz zwiększenie dostępności tzw. premii kompensacyjnej. 

Promocja ekologii

Celem zmian jest przede wszystkim promowanie inwestycji obejmujących obok termomodernizacji również montaż mikroinstalacji odnawialnego źródła energii. Teraz w przypadku, gdy inwestor w ramach termomodernizacji zdecyduje się na zamontowanie mikroinstalacji odnawialnego źródła energii, jego premia wzrośnie z 16 proc. do 21 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz na zakup i instalację mikroinstalacji OZE.

Minimalna moc zainstalowanej mikroinstalacji, której zastosowanie będzie uprawniać do ubiegania się o wyższą premię termomodernizacyjną w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego to 1 kW, a przypadku pozostałych budynków 6 kW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

komentarze z facebooka: