Wymiana kotła grzewczego a ustawy antysmogowe – woj. małopolskie cz.1

Przez Monika
W Klienci indywidualni
12 września, 2017
0 komentarzy
1593 Views

Od 1 lipca br. obowiązuje uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego, która swoim zakresem obejmuje także mieszkańców Krakowa. Dla dawnej stolicy kraju przygotowywana jest osobna uchwała, jednak ta zacznie obowiązywać dopiero od 1 września 2019 roku.

smogCo przynoszą zmiany?

Ustawa antysmogowa nałożyła zakaz palenia w piecach mułami, flotami węglowymi i mokrym drewnem (o wilgotności przekraczającej 20%). Ponadto wszystkie nowo instalowane i po raz pierwszy uruchamiane piece, kotły i kominki będą musiały spełniać unijne normy ekoprojektu. Zgodnie z nim, kocioł pracujący na nie pełnej mocy nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ma na celu również ograniczenie emisji toksycznych tlenków azotu, tlenku węgla i gazowych zanieczyszczeń organicznych.

Jakie urządzenia spełniają wymagania ustawy

Kotły spełniające wymagania ekoprojektu przy pełnej mocy nie mogą emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłu, gwarantując przy tym emisję pyłów na podobnym poziomie w trakcie pracy przy niższym obciążeniu kotła. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kocioł rzadko pracuje na pełnej mocy, a przy niższym obciążeniu warunki spalania są gorsze, co powoduje wyższą emisję pyłu. Co ważne, wymagania ekoprojektu zostały wprowadzone jednolicie dla całej Unii Europejskiej i od 2020 roku obejmą wszystkie kotły dopuszczone do sprzedaży na jej obszarze.

Kogo dotyczy reforma?

Przepisy małopolskiej uchwały antysmogowej dotyczą użytkowników instalacji grzewczych tj. kotłów, piecy i kominków. Nie obejmą natomiast mieszkańców, którzy obecnie korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła. Chcąc dokonać zmiany na kocioł opalany węglem i drewnem, wybór ograniczony jest tylko do urządzeń spełniających wymagania ekoprojektu.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: