Wymiana kotła grzewczego a ustawy antysmogowe – woj. dolnośląskie

Przez Monika
W Klienci indywidualni
27 czerwca, 2018
0 komentarzy
1141 Views

Już sześć województw postanowiło wprowadzić na swoim obszarze ustawę antysmogową. Jako ostatni do tego grona dołączył Dolny Śląsk, w którym nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku drugiej połowy bieżącego roku.

757757757Od 1 lipca 2018 roku zakazane będzie wykorzystywanie do palenia w piecach paliw najgorszej jakości, tj. węgla brunatnego i węgla kamiennego w sypkiej postaci oraz mułów węglowych. Jeszcze przez najbliższe 6 lat, czyli do 1 lipca 2024 roku będzie możliwe używanie pieców najgorszej jakości (poniżej 3 klasy), a do 1 lipca 2028 we Wrocławiu powinny zostać wymienione wszystkie piece na paliwa stałe. Takie kotły i wyłącznie najwyższej jakości będzie można stosować jedynie na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Oprócz tego we Wrocławiu dopuszczalne będzie korzystanie z domowych kominków, pod warunkiem, że emisja pyłu nie będzie przekraczać 50 mg/m3, a kominki nie będą stanowiły podstawowego źródła ciepła. W innym przypadku właściciel kominka będzie musiał zamontować elektrofiltry.

Uzdrowiska także pod specjalną kontrolą

Nowo podpisana uchwała wprowadza także obostrzenia na terenach uzdrowisk dolnośląskich. Także i w tym przypadku przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018, jednak ich zapisy są zróżnicowane dla poszczególnych obszarów z uwzględnieniem wyników ekspertyz wykonanych na ich terenach na zlecenie samorządu województwa.

W uzdrowiskach: Jelenia Góra-Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój i Szczawno Zdrój, od 1 lipca 2028 r. będzie można korzystać jedynie z instalacji na paliwa nisko i bezemisyjne (gazowe i olej). W miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej, będzie można korzystać z pieców na paliwo stałe, które spełniają najwyższe standardy.

Natomiast w uzdrowiskach: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój i Przerzeczyn-Zdrój nie ma potrzeby wprowadzania całkowitego zakazu stosowania paliw stałych. Tam docelowo od 1 lipca 2028 będzie można użytkować tylko kotły o najwyższym standardzie, a od 1 lipca 2018 r. nie będzie można instalować nowych kotłów i kominków na paliwa stałe, niespełniających standardów Ekoprojektu.

Poza tym nie wyklucza się stosowania np. odnawialnych źródeł energii czy pomp ciepła, wprowadza wyjątki dotyczące stosowania paliw stałych oraz okresy przejściowe i warunki dla użytkowania starych pieców i montażu nowych czy wykorzystania kominków.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: