Wydajność powietrznej pompy ciepła zimą

Przez Adam
W Instalatorzy
7 listopada, 2017
0 komentarzy
4067 Views

Przejście pór roku z okresów ciepłych na zdecydowanie chłodniejsze niesie za sobą wiele zmian nie tylko w środowisku naturalnym, ale także w działaniu wielu urządzeń. Jak w niskich temperaturach radzą sobie powietrzne pompy ciepła?

pompechaleur_ 70x100.inddInwestując w powietrzną pompę ciepła należy wziąć pod uwagę rozkład temperatur powietrza w ciągu roku. W sezonie grzewczym jest ona zdecydowanie niższa niż latem, a co za tym idzie sprawność pompy w tym okresie spada. Mimo to nowoczesne konstrukcje urządzeń tego rodzaju mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne sięgają aż -20oC. Niestety wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz moc pompy ciepła obniża się, więc w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych pracując samodzielnie nie zapewnia ona pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Efekt ten jest charakterystyczny dla wszystkich pomp ciepła typu powietrze/woda.

Kompletne rozwiązanie dla większej efektywności

W klimacie Polski, aby w pełni oraz najniższymi możliwymi kosztami zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło budynku, niezbędne jest zintegrowanie powietrznej pompy ciepła z drugim źródłem ciepła, np. kotłem gazowym lub grzałką elektryczną. W takim systemie pompa ciepła pracuje wówczas, gdy koszty jej eksploatacji są niższe od standardowego źródła ciepła, natomiast w przypadku dużych mrozów uruchamia się alternatywne źródło. Jest to istotne również ze względu na zużycie energii, gdyż im powietrze atmosferyczne ma niższą temperaturę, tym COP (współczynnik określający efektywność pracy pompy ciepła) jest niższy. Oznacza to, że aby dostarczyć określoną ilość ciepła pompa ciepła zużyje więcej energii elektrycznej niż przy wyższych temperaturach zewnętrznych.

Warto też zaznaczyć, że powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzą się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami oraz grzejnikami niskotemperaturowymi.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: