Wydajność pompy ciepła w ciągu roku

Przez Adam
W Instalatorzy
13 listopada, 2018
0 komentarzy
3867 Views

Decydując się na powietrzną pompę ciepła należy wziąć pod uwagę rozkład temperatur powietrza w ciągu roku – w sezonie grzewczym jest ona zdecydowanie niższa niż latem, w związku z tym również sprawność pompy w tym okresie spada. A jak wygląda sytuacja w pozostałej części roku?

4 pory rokuPowietrzne pompy ciepła wraz z rozwojem technologii stały się urządzeniami bardziej wydajnymi i praktycznymi. Nowoczesne konstrukcje mogą pracować nawet, gdy temperatury zewnętrzne sięgają -20oC. Niestety wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz moc pompy ciepła obniża się, więc w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych pracując samodzielnie nie zapewnia ona pełnej kompensacji strat ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych. Efekt ten jest charakterystyczny dla wszystkich pomp ciepła typu powietrze/woda. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie wsparcia elektrycznego w postaci grzałki lub hydraulicznego za pomocą kotła. W takim systemie pompa ciepła pracuje wówczas, gdy koszty jej eksploatacji są niższe od dodatkowego źródła ciepła, z kolei w przypadku dużych mrozów uruchamia się alternatywne źródło. Powietrzne pompy ciepła dobrze sprawdzą się we współpracy z ogrzewaniem podłogowym, klimakonwektorami oraz grzejnikami niskotemperaturowymi.

Gdy jest ciepło
Systemy opierające swoją pracę w okresie letnim na chłodzeniu aktywnym, zapewniają użytkownikom pełen komfort wewnątrz budynku z wykorzystaniem klimakonwektorów bądź podłogowej instalacji grzewczej. Najprostszym z rozwiązań sprawdzającym się podczas chłodzenia pomieszczeń pompą ciepła jest wykorzystanie do tego celu układu ogrzewania podłogowego. Należy przy tym uważać, aby nie przekroczyć tzw. punktu rosy (temperatury, w której na powierzchni podłogi zacznie wykraplać się woda), ale taki system znacznie podnosi komfort przebywania we wnętrzu bez ponoszenia dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Pełną klimatyzację w budynku gwarantuje zastosowanie klimakonwektorów, które dobrze sprawdzają się podczas okresu letniego. Wymuszony przepływ ochłodzonego powietrza szybko obniża temperaturę w obiekcie, zapewniając użytkownikowi komfortowy rozkład temperatur podczas lata.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: