Wydajność energetyczna pomp ciepła: analiza efektywności w stosunku do tradycyjnych metod ogrzewania i chłodzenia

Przez Adam
W Instalatorzy
14 sierpnia, 2023
0 komentarzy
755 Views

W obliczu globalnych zmagań związanych z ochroną środowiska oraz rosnących cen energii, wydajność energetyczna stała się jednym z najważniejszych kryteriów wyboru systemów ogrzewania i chłodzenia. Pompy ciepła przyciągają coraz większą uwagę dzięki znaczącej efektywności. Jak dokładnie ocenia się jej wydajność i jak wypada na tle tradycyjnych metod?

dom wolnostojący

Współczynnik efektywności pompy ciepła (COP)

Jednym z kluczowych wskaźników oceniających efektywność pompy ciepła jest współczynnik efektywności COP (Coefficient of Performance). Określa on stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. W praktyce oznacza to, że jeżeli COP wynosi 4, to z każdego 1 kW zużytej energii elektrycznej uzyskujemy 4 kW ciepła.

Przykładowo, pompa ciepła o COP = 5 to wysoce efektywna pompa. W tym przypadku, zużywając 1 kW energii elektrycznej, dostarcza ona 5 kW ciepła. Dla zużycia 10 kWh energii w ciągu dnia, dostarczy aż 50 kWh ciepła.

Gruntowa pompa ciepła GSHP od De Dietrich wyróżnia się wysokim współczynnikiem COP do 5,64 przy 10°C. Co oznacza, że na 1 KWh zużytej energii elektrycznej odzyskuje 5,64 kWh energii cieplnej. Współczynnik COP powietrznej pompy ciepła Alezio R32 wynosi aż do 5,2 dla jednostki 4MR w warunkach +7/+35°C, natomiast pompy ciepła Strateo R32 do 5,11, co przekłada się na domowe oszczędności i przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Warto zwrócić uwagę, że wartość COP może się różnić w zależności od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia czy wilgotność powietrza. Dlatego też wybierając odpowiednią pompę ciepła, dobrze jest sprawdzić deklarowany przez producenta zakres efektywności w różnych warunkach pracy urządzenia.

Klasa efektywności energetycznej

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, pompy ciepła są klasyfikowane według ich klasy efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła pod względem zużycia energii. Klasy efektywności energetycznej pomagają konsumentom w wyborze najbardziej energooszczędnych rozwiązań.

W większości krajów skala klasyfikacji zaczyna się od klasy A (najbardziej energooszczędna) i kończy na klasy G (najmniej energooszczędna). W ciągu ostatnich lat ze względu na postępy technologiczne i wymagania dotyczące oszczędzania energii wprowadzono dodatkowe klasy takie jak A+, A++ czy nawet A+++.

Dla przykładu, pompa ciepła o klasie A+++ to jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań dostępnych na rynku. Pompy w tej kategorii charakteryzują się nie tylko wysokim współczynnikiem efektywności COP, ale również niskim zużyciem energii w trybie czuwania oraz zaawansowaną technologią, która minimalizuje straty energetyczne.

Natomiast pompa ciepła o klasie C jest urządzeniem o średniej efektywności energetycznej. Choć może mieć akceptowalny współczynnik COP w pewnych warunkach, w ogólnym rozrachunku rocznym zużywa więcej energii niż nowocześniejsze modele z wyższymi klasami efektywności.

Pompy ciepła De Detrich i Baxi posiadają najwyższą klasę efektywności urządzenia dla c.o., czyli aż A++. Gwarantuje to trwałość konstrukcji urządzenia, które wykonane jest zgodnie ze strategią ECO SOLUTIONS. To priorytetowa kwestia dla obu marek, które na pierwszym miejscu stawiają poszanowanie zasobów naturalnych i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Przy wyborze pompy ciepła warto nie tylko zwrócić uwagę na jej klasę efektywności energetycznej, ale również na konkretne wartości wskaźników takich jak COP w różnych warunkach pracy. Etykieta efektywności energetycznej jest świetnym punktem wyjścia, ale pełne zrozumienie wydajności urządzenia wymaga głębszej analizy specyfikacji technicznej.

dom jednorodzinny

Porównanie pompy ciepła z tradycyjnymi systemami ogrzewania

O ile tradycyjne metody ogrzewania, takie jak ogrzewanie gazowe czy olejowe, mają ograniczoną efektywność w zakresie przekształcania energii w ciepło, o tyle pompy ciepła są w stanie dostarczyć więcej energii cieplnej niż zużywają. Dzięki temu mogą osiągnąć efektywność przekraczającą 100%.

Pompy ciepła przynoszą znaczne korzyści pod względem efektywności energetycznej. Aby lepiej zrozumieć te korzyści, warto porównać je z tradycyjnymi metodami ogrzewania, czyli z ogrzewaniem gazowym, olejowym, elektrycznym oraz węglowym.

  • Ogrzewanie gazowe – jego efektywność zależy od typu kotła i technologii spalania. Nowoczesne kotły gazowe mogą osiągać efektywność do 90-95%, co oznacza, że 90-95% energii zawartej w gazie jest przekształcana w ciepło. W porównaniu do ogrzewania gazowego, pompy ciepła mogą osiągnąć efektywność przekraczającą 100% (np. COP=4 oznacza efektywność 400%). Wyższą efektywność ogrzewania gazowego zapewnia natomiast wykorzystanie procesu kondensacji. Kondensacyjne kotły gazowe De Dietrich, np. MCR3 evo osiągają wysoką sprawność do 110,5% dzięki odzyskaniu ciepła zawartego w spalinach, podobnie Evodens AMC, który gwarantuje zwiększoną sprawność użytkową do 110,6%. Kotły kondensacyjne marki Baxi, np. Duo-tec Compact E osiągają średnioroczną sprawność do 109,8%, a Luna Classic przy pełnym obciążeniu do 105,8%.
  • Ogrzewanie olejowe – typowe kotły olejowe mają efektywność w zakresie 80-90%. Oznacza to, że tylko 80-90% energii zawartej w oleju jest używane do wytwarzania ciepła. Ponadto, ceny oleju mogą być znacznie wyższe niż koszty energii elektrycznej. Najlepsze urządzenia renomowanych marek mogą jedynie pochwalić się lepszymi osiągami dzięki procesowi kondensacji. Dla przykładu, stojący olejowy kocioł kondensacyjny z palnikiem modulującym Modulens O AFC-S od De Dietrich osiąga sprawność całoroczną do 105,1%.
  • Ogrzewanie elektryczne – bezpośrednie ogrzewanie elektryczne, takie jak grzejniki elektryczne, ma efektywność bliską 100%, ponieważ cała zużyta energia jest przekształcana w ciepło. Niemniej jednak, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, może to być kosztowna opcja. W tym porównaniu pompy ciepła zużywają znacznie mniej energii, aby dostarczyć tę samą ilość ciepła.
  • Ogrzewanie węglowe – jest jednym z najmniej efektywnych i najbardziej zanieczyszczających metod ogrzewania. Jego efektywność jest znacznie niższa niż współczesnych kotłów gazowych czy olejowych, a emisja CO2 i innych szkodliwych gazów jest znacznie wyższa.

Gdy zestawimy pompy ciepła z tradycyjnymi metodami ogrzewania, staje się jasne, że pompy ciepła oferują znaczące korzyści zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i kosztów eksploatacji. Chociaż inwestycja początkowa w pompę ciepła może być wyższa niż w tradycyjne metody ogrzewania, długoterminowe oszczędności wynikające z niższych rachunków za energię często sprawiają, że inwestycja ta szybko się zwraca.

Pompy ciepła, coraz bardziej popularne ze względu na ich wydajność energetyczną i efektywność, mają potencjał do przekształcenia sektora ogrzewania i chłodzenia, oferując ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania dla użytkowników. Wybierając system ogrzewania, warto zastanowić się nad technologią pomp ciepła jako inwestycją w przyszłość. Zwłaszcza, że są one bardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na niższe rachunki za energię, ma mniejszy wpływ na środowisko, a przy tym jest rozwiązaniem bardziej wszechstronnym, ponieważ mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: