Wycofywanie f-gazów z pomp ciepła i klimatyzacji – jak wpłynie na branżę?

Przez Adam
W Instalatorzy
9 listopada, 2023
0 komentarzy
220 Views

Jak donoszą eksperci PORT PC, 5 października europejscy prawodawcy doszli do porozumienia dotyczącego przyspieszonego wycofywania gazów fluorowanych, co jest ważnym krokiem w nowelizacji rozporządzenia f-gazowego. Porozumienie to stawia przed branżą pomp ciepła nowe wyzwania, jest to m.in. dostosowanie produkcji do celów Unii Europejskiej dotyczących instalacji 60 mln pomp ciepła do 2030 r. oraz zmodyfikowanie linii produkcyjnych.

źródło: freepik.com

Wycofywanie gazów fluorowych – najważniejsze ustalenia

W październiku br. zdecydowano o zakazie wprowadzania do obrotu rynkowego monoblokowych klimatyzatorów i pomp ciepła zawierających f-gazy o mocy do 12 kW od 2032 r. Podobny zakaz będzie obowiązywał dla rozdzielonych klimatyzatorów i pomp ciepła (typu split) o mocy do 12 kW od 2035 r., z wyjątkami wynikającymi z konieczności spełnienia wymagań bezpieczeństwa przez urządzenia zawierające tzw. naturalne czynniki chłodnicze.

Wycofywanie f-gazów ma być stopniowe, z wcześniejszymi terminami od 2027 r. dla urządzeń z f-gazami o GWP 150 lub wyższym, z wyjątkami zwiększającymi limit GWP do 750.

Zakaz wprowadzania do obrotu dotyczy producentów lub importerów w Polsce, ale nie zabrania sprzedaży urządzeń już obecnych na rynku. Dlatego też właściciele pomp ciepła lub osoby planujące w najbliższym czasie montaż urządzeń zawierających f-gazy nie mają powodów do obaw.

Wyzwaniem jest jednak ciasny termin, który może stanowić obciążenie dla przedsiębiorców i hamować odejście od paliw kopalnych. Dlatego też przed wprowadzeniem zakazów, Komisja Europejska dokona przeglądu rynku, aby ocenić możliwości ich wejścia w życie, zgodnie z priorytetem wzrostu rynku pomp ciepła w UE (dokument REPowerEU). Jeśli stwierdzi problemy, to brane jest pod uwagę np. uwolnienie dodatkowych kontyngentów (na f-gazy) dla pomp ciepła.

Aby zrealizować zakładane cele, konieczne jest jednak wsparcie dla branży, zwłaszcza w badaniach i rozwoju, szkoleniu instalatorów i modernizacji zakładów produkcyjnych. Natomiast aby promować pompę ciepła jako rozwiązanie grzewcze, zalecane jest dostosowanie cen energii oraz niskie stawki VAT i ulgi podatkowe na pompy ciepła.

Co ważne, porozumienie w sprawie f-gazów wymaga istotnych zmian i inwestycji w branży pomp ciepła, ale może przyczynić się do zwiększenia ich ekologiczności. Jednocześnie potrzebne jest wsparcie polityczne i finansowe dla sektora, aby sprostać nowym wyzwaniom transformacji energetycznej.

Więcej na: https://portpc.pl/wycofywanie-f-gazow-priorytetem-pozostaje-wzrost-rynku-pomp-ciepla/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: