Wybierz źródło dofinansowania na wymianę urządzenia

Przez Monika
W Klienci indywidualni
15 marca, 2016
1 komentarz
4223 Views

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że w wielu miastach Polski można obecnie starać się o dofinansowanie zakupu i wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne urządzenie. Jeśli wiesz już, czy możesz starać się o dotację, pora sprawdzić, z jakiego źródła finansowania najlepiej skorzystać.

Możliwości otrzymania pieniędzy na nowe urządzenie grzewcze jest bardzo wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich. Najpopularniejsze są następujące programy: KAWKA, Prosument, a także PONE (Program Ograniczania Niskiej Emisji).

kawkaW obecnej edycji programu KAWKA budżet na dotacje wynosi ponad 120 milionów złotych. Z NFOŚiGW pieniądze są przekazywane do samorządów – aktualnie do wszystkich województw w kraju. Z dofinansowania mogą skorzystać mieszkańcy miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys. Jednak nie wszystkie gminy zdecydowały się na realizację tego programu. Aktualnych informacji warto szukać na stronach internetowych gmin. Wysokość dotacji różni się w zależności od miasta. W Poznaniu można otrzymać dotację w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych (do 80 zł/m2 lokalu, do 6000 zł na lokal), a we Wrocławiu w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie do 12 000 złotych).

W wielu gminach można także skorzystać z dofinansowania w ramach PONE, czyli Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Tak jest między innymi w Krakowie. Tu o dotację mogą starać się podmioty zainteresowane wsparciem m.in. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Programy najczęściej dotyczą termomodernizacji budynków, w tym wymiany urządzeń grzewczych. Wysokość dotacji jest uzależniona od mocy nowego urządzenia i powierzchni lokalu.

W programie Prosument można z kolei starać się o dotację na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła. Dotacja będzie mogła wynieść 20 lub 40% wartości inwestycji.

1 komentarz do “Wybierz źródło dofinansowania na wymianę urządzenia”

  1. Mateusz pisze:

    Mieszkam niedaleko Poznania muszę się dowiedzieć jak wyglądają te dofinansowania bo chciałbym zmienić teraz urządzenie grzewcze i może uda mi się uzyskać chociaż trochę dofinansowania, super wpis

komentarze z facebooka: