Wrocławska uczelnia przechodzi na OZE

Przez Monika
W Klienci indywidualni
29 listopada, 2018
0 komentarzy
1674 Views

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przejdzie na energię odnawialną z pomocą sąsiadującej z nim Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

solar-energy-868663_1920Po budynkach wchodzących w skład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe przyszedł czas na położony w jej sąsiedztwie Uniwersytet Ekonomiczny. Uczelnia chce wykorzystać doświadczenie władz spółdzielni i z jej pomocą rozpoczyna instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków w swoim kampusie. W planie jest całkowite uniezależnienie się energetycznie w ciągu najbliższych 10 lat. Stanie się samowystarczalną energetycznie uczelnią jest jednym z kluczowych projektów działającego na Uniwersytecie „Green Teamu” – Komisji Rektorskiej ds. Odpowiedzialności Społecznej. Spółdzielnia w zamian za wsparcie o własne doświadczenia otrzyma możliwość korzystania z badań naukowych prowadzonych przez uczelnię. Uniwersytet zamontuje panele fotowoltaiczne na 24 swoich budynkach.

Spółdzielnia bogata w doświadczenie

To nie pierwszy projekt wrocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Niespełna rok temu została przez nią uruchomiona, największa w Polsce miejska elektrownia fotowoltaiczna. W sumie zamontowano 2771 paneli fotowoltaicznych na dachach 35 wieżowców. Powstała instalacja ma moc blisko 0,8 MW i wykorzystywana jest do zasilania części wspólnych budynków m.in. wind, oświetlenia korytarzy i otoczenia.

Ze wstępnych szacunków wynika, że roczne rachunki za wspólnie zużywany prąd zmniejszyły się z 1 mln zł do 650 tys. zł. Innym efektem powstałej instalacji jest mniejsza emisja CO2 do atmosfery o około 600 ton. Spółdzielnia planuje w przyszłym roku dalszą rozbudowę – w czterech blokach zostaną pilotażowo uruchomione pompy ciepła, które współpracując z panelami fotowoltaicznymi, będą produkowały energię cieplną do podgrzania wody.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: