Wodór – potencjalne paliwo przyszłości?

Przez Adam
W Newsy
10 marca, 2020
0 komentarzy
976 Views

Wodór w czystej postaci nie występuje w przyrodzie, istnieje jedynie w związkach chemicznych. Nie można go pozyskiwać jak węgla lub ropę. Potrzebne są do tego specjalne technologie produkcji, jednak istnieje możliwość, że już za 5 lat wodór będzie stanowić alternatywne paliwo do kotłów grzewczych.

Energia elektryczna staje się coraz ważniejsza w życiu człowieka. Tak samo jak energia elektryczna stała się niezbędna w naszym życiu osobistym i zawodowym, tak samo wszyscy chcemy, aby była ona dostępna zawsze, czyli przez cały czas. W przypadku przedsiębiorstw, które chcą mieć nieprzerwane zasilanie, ogniwa paliwowe mogą być ciekawą opcją, ponieważ nie mają one ruchomych części, które mogą się zepsuć. 

Dodatkową zaletą jest to, że ogniwa paliwowe emitują znikome ilości zanieczyszczeń powietrza w miastach i wytwarzają zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, czyli są formą kogeneracji, osiągając wysoką sprawność ogólną – to znaczy, o ile ciepło jest także wykorzystywane na cele grzewcze lub jako ciepło procesowe. Przygotowanie małych kotłów grzewczych wykorzystujących wodór jako paliwo do domów mieszkalnych, to już realna perspektywa ok. 5 lat.

Zwolennicy wodoru opowiadają się za wykorzystaniem wodoru w połączeniu z ogniwami paliwowymi do lokalnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła – jest to doskonały przykład rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej jako kluczowy składnik tzw. inteligentnych sieci. Po długim okresie badań i rozwoju oraz związanej z tym redukcji kosztów, ogniwa paliwowe mogą stać się realną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: