Wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym – o czym należy pamiętać?

Przez Monika
W Klienci indywidualni
26 stycznia, 2017
0 komentarzy
14776 Views

Wietrzenie mieszkania jesienią i zimą to bardzo istotna kwestia, o której wiele osób niestety zapomina. Są też tacy, którzy celowo unikają otwierania okien, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, aby nie narażać się na uciekanie ciepła. O czym należy pamiętać, aby zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza i nie obawiać się wysokich rachunków za ogrzewanie? 

aranzacjaWietrz krótko a intensywnie

Aby dobrze wywietrzyć mieszkanie, nie trzeba robić tego dłużej niż 10 minut. Jednak skuteczniejsze niż uchylenie okien będzie otworzenie ich na całą szerokość. Również jednoczesne wietrzenie kilku pomieszczeń będzie bardziej efektywne niż otwieranie okien po kolei – najpierw w kuchni, później w salonie i sypialni. Delikatny przewiew pozwoli szybciej uzyskać świeże powietrze, a nie wychłodzi zanadto pomieszczeń.

Zakręć grzejniki

Na czas wietrzenia zakręć kaloryfery. Wiele z nich jest wyposażonych w czujniki, które dostosowują temperaturę grzania do temperatury w pomieszczeniu. Grzejniki często znajdują się pod oknem, więc szybko „zorientują się”, że temperatura spadła i zaczną mocniej grzać. A ciepło i tak ucieknie przez otwarte okno. Lepiej zakręcić kaloryfer kilka minut przed rozpoczęciem wietrzenia i ponownie odkręcić dłuższą chwilę po jego zakończeniu.

Otwórz okno i zakręć grzejnik w czasie gotowania

Jednym z głównych źródeł nieprzyjemnego zapachu i wilgoci w mieszkaniu jest kuchnia. Aby temu zapobiec, wystarczy na czas gotowania nie tylko włączyć okap kuchenny, ale także otworzyć albo chociaż uchylić okno. A ponieważ gotujące się potrawy wydzielają sporo ciepła, na ten czas warto zakręcić kaloryfer. Na pewno nie zmarzniemy, a uda się nieco zaoszczędzić.

 

Długotrwałe przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach obniża samopoczucie, a wręcz może być niebezpieczne dla zdrowia. A wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby regularne otwieranie okien nie było groźne dla portfela.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: