WHO ogłosiła nowe normy dla smogu

Przez Monika
W Klienci indywidualni
23 września, 2021
0 komentarzy
269 Views

22 września 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowe rekomendacje związane z dopuszczalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza. Niektóre normy maksymalnych stężeń niebezpiecznych substancji są teraz nawet 4 razy bardziej restrykcyjne.

WHO opiera się na kilkudziesięciu różnych badaniach, które dotyczą szkodliwości substancji składających się na smog. Normy dla poszczególnych substancji powinny teraz wynosić:

  • – pył zawieszony PM10 – średnio 15 µg/m³ w ciągu roku (wcześniej 20 µg/m³), a norma dobowa to 45 µg/m³ (było 50 µg/m³),
  • – pył zawieszony PM2,5 – średnio 5 µg/m³ w ciągu roku (wcześniej 10 µg/m³), a norma dobowa to 15 µg/m³ (wcześniej 25 µg/m³),
  • – tlenek azotu – średnio 10 µg/m³ w ciągu roku (wcześniej 40 µg/m³), a norma dobowa to 25 µg/m³.

Nowe normy to wynik analiz WHO w związku z ogromnym wpływem zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi. Na świecie przez smog umiera rocznie nawet ok. 400 tysięcy osób, w Polsce jest to 50 tysięcy. Zdaniem WHO ograniczenie emisji pyły zawieszonego PM2,5 do poziomu rekomendowanego zmniejszyłoby liczbę zgonów z powodu smogu aż o 80%.

Warto dodać, że oficjalne polskie normy emisji zanieczyszczeń są o wiele wyższe, jednak rekomendacje WHO nie mają żadnej mocy prawnej. Mają za zadanie wywierać presję na rządy państw i budzić refleksję nad znaczeniem troski o środowisko i czyste powietrze.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: