W tych gminach wymieniono największy odsetek kopciuchów. Ranking „Czystego Powietrza”

Przez Monika
W Newsy
7 lipca, 2022
0 komentarzy
400 Views

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pierwszy raz od początku funkcjonowania programu opublikował roczne zestawienie rankingowe gmin, w których wymieniono najwięcej starych urządzeń grzewczych w ramach “Czystego Powietrza”. Dane dotyczą okresu między początkiem kwietnia 2021 roku a końcem marca 2022. Najbardziej aktywne gminy otrzymają dodatkowe środki na promocję programu. 

W których gminach w Polsce wymieniono w minionym roku najwięcej kopciuchów w ramach “Czystego Powietrza” w odniesieniu do ogólnej liczby budynków? 

  1. Boronów (powiat lubliniecki)
  2. Lyski (powiat rybnicki)
  3. Pszów (powiat wodzisławski)
  4. Godów (powiat wodzisławski)
  5. Czerwionka-Leszczyny (powiat rybnicki)
  6. Rydułtowy (powiat wodzisławski)
  7. Radlin (powiat wodzisławski)
  8. Rybnik 
  9. Wodzisław Śląski
  10. Kalety (powiat tarnogórski)

Wszystkie powyższe gminy leżą w województwie śląskim. Co ciekawe, najwięcej kopciuchów generalnie wymieniono w Rybniku (2535 wniosków) i Czerwionce-Leszczynach (1060 wniosków).

W programie czyste powietrze bierze udział aż 83% gmin w Polsce. Ranking jest elementem systemu zachęt ogłoszonego w 2021 roku. Ma on zmotywować gminy do aktywnego promowania programu “Czyste Powietrze” wśród mieszkańców. W ramach rocznego rankingu gmin zostaje wyliczony wskaźnik aktywności. Odbywa się to na zasadzie dzielenia liczby wniosków, które zostały złożone z terenu danej gminy przez ogólną liczbę budynków jednorodzinnych na jej terenie. Wynikiem jest procentowy wskaźnik aktywności danej gminy. 

W rankingu wyłoniono 625 gmin, które mają wskaźnik zaangażowania powyżej 3,70%. One kwalifikują się do dodatkowego wsparcia i otrzymają po 25 000 zł na dalszą promocję “Czystego Powietrza”.

Podobny ranking zostanie utworzony dla okresu kwiecień 2022 – marzec 2023. Najbardziej aktywne przez ten rok gminy otrzymają aż 35 000 zł dodatkowego wsparcia. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: