W Europie powstanie największa morska farma wiatrowa

Przez Monika
W Newsy
Luty 13, 2020
0 komentarzy
245 Views

Projekt elektrowni wiatrowej powstaje w brytyjskiej części Morza Północnego. Jego budowa rozpoczęła się już 10 lat temu. Jak wygląda ta inwestycja?

Końcowe prace przewidziano na 2 lata, ale inwestycja może zakończyć się szybciej. W tym czasie zostanie położone 32 km kabli na lądzie i 130 km na dnie morza, na głębokości 20-35 m. Największą na świecie morską farmę wiatrową połączy z brytyjskim systemem energetycznym linia wysokiego napięcia prądu stałego stworzona w technologii HVDC (High Voltage Direct Current), czyli ma ona zoptymalizować przesył na dużych odległościach ogromnych ilości energii elektrycznej. To pierwszy przypadek zastosowania tej technologii w brytyjskim sektorze morskich wiatraków.

Przy budowie farmy wiatrowej zostanie wykorzystanych około 300 największych na świecie turbin Haliade-X, z których moc każdego ma wynieść 12 MW, a średnica łopat wirnika sięgnie 220 metrów. Wiatraki mają rozpocząć pracę już w 2023 roku. Produkcja z Dogger Bank ma pokryć około 5 proc. całego wolumenu energii zużywanego w Wielkiej Brytanii.

Tymczasem obecnie u wybrzeży Wielkiej Brytanii kończą się prace budowlane przy jak na razie największej farmie wiatrowej na świecie – Hornsea One. Wielka farma wiatrowa budowana przez duński Orsted po uruchomieniu będzie mieć całkowitą moc 1,218 GW.  Znajduje się ona w odległości ponad 100 km od brytyjskiego wybrzeża, na wysokości Yorkshire i zajmuje powierzchnię 407 km². Ogromne turbiny kręcą się na wysokości 190 metrów nad poziomem morza. Cała farma wiatrowa ma dostarczać energię w ilości pozwalającej na zasilenie miliona brytyjskich gospodarstw domowych, które w skali roku konsumują średnio ponad 4 MWh energii elektrycznej.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: