W 2030 roku smog nadal będzie naszym wrogiem

Przez Monika
W Klienci indywidualni
5 maja, 2016
0 komentarzy
1336 Views

Europa nie zmierza w dobrym kierunku. Specjaliści z Międzynarodowego Instytutu Stosowanych Analiz Systemów prognozują, że w 2030 roku największe stężenie pyłów zawieszonych będzie na Starym Kontynencie – niestety większość miast o przewidywanym największym stężeniu pyłów zawieszonych znajduje się w Polsce.

600px-EEA_agency_logo.svgNaukowcy przeanalizowali dwa scenariusze wydarzeń do których może dojść za 15 lat. Pierwszy z nich zakłada kontynuację polityki unijnej w zakresie ochrony czystości powietrza. W związku z tym, na niektórych obszarach poziom zanieczyszczeń może znacząco zmaleć, jednak wiele krajów nadal będzie zmagać się z trującymi pyłami, które będą przekraczały normy. W zestawieniu miast, które będą zmagały się z poważnymi zanieczyszczeniami powietrza znajdują się między innymi Paryż, Sztokholm, Stuttgart, Mediolan i Turyn. Specjaliści przewidują, że największe stężenie pyłów będzie w polskich miastach – Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu, Gorzowie Wielkopolskim oraz w miastach Górnego Śląska.

Drugi, bardziej optymistyczny wariant zakłada, że już dziś w całej Europie zostaną wdrożone nowoczesne systemy ochrony powietrza. W efekcie do 2030 roku stężenie zanieczyszczonego powietrza monitorowane przez poszczególne europejskie stacje, spadłoby poniżej unijnych norm. Autorzy badania zaznaczają jednak, że nawet wdrożenie w życie drugiego scenariusza nie uwolni obszaru Europy Wschodniej od zanieczyszczeń. Jak zatem uzyskać poprawę stanu naszego powietrza?

Wspólnymi siłami – działając na poziomie unijnym i lokalnym. Należy wprowadzać metody ogrzewania, które są bardziej ekologiczne oraz zadbać o zmniejszenie ruchu ulicznego w centrach dużych miast. Wtedy możemy liczyć, że stężenie groźnego benzo(a)pirenu spadnie do akceptowalnych norm.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: