Ulga termomodernizacyjna 2023

Przez Adam
W Newsy
6 lutego, 2023
0 komentarzy
599 Views

Prowadząc prace termomodernizacyjne w swoim domu możesz odliczyć ponoszone wydatki w ramach ulgi termomodernizacyjnej 2023 – zobacz, jakie są aktualne warunki i możliwości odliczeń.

ulga termomodernizacyjna 2023

Termomodernizacja budynku polega na jego ulepszeniu i zmniejszeniu zapotrzebowania na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie budynków mieszkalnych, a także na zamianie źródeł energii na źródła odnawialne.

Z ulgi termomodernizacyjnej możesz skorzystać, gdy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej) i poniesiesz wydatki na termomodernizację swojego domu. Nie możesz z niej skorzystać, jeśli budynek nie jest jeszcze  oddany do użytku, czyli nadal jest w budowie.

Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć?

Odliczeniu podlegają m.in.:

zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

zakup i montaż kotła olejowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;

zakup i montaż pomp ciepła wraz z osprzętem;

zakup i montaż kolektora słonecznego wraz z osprzętem;

montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.

Ulga termomodernizacyjna 2023 – warunki

Odliczysz wydatki na ulgę termomodernizacyjną, jeśli dotyczą one przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek oraz posiadasz fakturę na zakup i montaż urządzeń.

Ulgę odliczysz w zeznaniu podatkowym, a kwota odliczenia nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.

Natomiast wydatki na termomodernizację, które poniosłeś w późniejszych terminach, odliczysz w kolejnych latach. Nie będziesz mógł odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek.

Jeśli w okresie trzech lat nie zrealizujesz przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek), będziesz musiał zwrócić ulgę.

Więcej przeczytasz na: www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: