Toruński DPS ogrzewany kotłem marki De Dietrich

Przez Adam
W Instalatorzy
10 kwietnia, 2024
0 komentarzy
115 Views

Jakie ogrzewanie sprawdzi się w budynku z bogatą historią? Jak pokazuje przykład toruńskiego DPS-u Kraft Haus, nowoczesny, kondensacyjny kocioł gazowy stanowi dobre uzupełnienie kotłów gazowych starszego typu.

DPS kraft haus w Toruniu

Toruński Dom Pomocy Społecznej Kraft Haus od lat prowadzi Kujawsko – Pomorska Fundacja Pomocy Osobom Starszym i Niepełnosprawnym. Mieszkają w nim kobiety i mężczyźni przewlekle psychicznie chorzy, którzy nie mogą samodzielnie funkcjonować w swoim środowisku oraz wymagają całodobowej opieki, łącznie są to 72 osoby. Do dyspozycji mają 23 pokoje z własną łazienką, pomieszczenia wspólne i świetlicę, która wyposażona jest w telewizor, sprzęt multimedialny oraz gry planszowe, a także teren wokół budynku o powierzchni około 1 ha.

Budynek DPS-u w rejestrze zabytków

DPS zapewnia odpowiednią opiekę medyczną, społeczną i terapeutyczną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Kluczowe jest także stworzenie atmosfery wsparcia i zrozumienia, która umożliwia chorym prowadzenie jak najbardziej samodzielnej i godnej egzystencji.

Budynek przy Szosie Okrężnej 3 w Toruniu, w którym obecnie znajduje się siedziba DPS Kraft Haus, to dawny Fort IX Twierdzy Toruń. Zbudowany został pod koniec XIX w. jako jeden z 15 fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy. Fort IX był typowym fortem piechoty posiadającym wały ziemne, murowane schrony, kaponiery i koszary. Jego zadaniem była ochrona miasta przed atakiem artylerii. W okresie powojennym wykorzystywany był  jako magazyn wojskowy.

W 1980 r. Fort IX został wpisany do rejestru zabytków. Natomiast w latach 90. XX w. prywatny inwestor przebudował go na centrum handlowe o nazwie Arkady Kupieckie. Od 2017 r. budynek jest natomiast siedzibą DPS-u.

Ogrzewanie zabytkowego budynku to wyzwanie

W okresie jesienno-zimowym większość aktywności odbywa się w budynku, dlatego też zapewnienie komfortowej temperatury wnętrz staje się priorytetem.

DPS od lat ogrzewany jest gazem. W jego siedzibie funkcjonują trzy kotły gazowe, z których każdy ogrzewa inną część budynku. W ostatnim czasie jeden z kotłów, który odpowiedzialny był za dostarczanie ciepła do połowy budynku, uległ awarii. – To był piec, który posiadaliśmy od wielu lat i zwyczajnie odmawiał już posłuszeństwa. Nie przeszedł nawet przeglądu. Byliśmy ogromnie zaniepokojeni, ponieważ piec przestał grzać zimą, w czasie największych mrozów – wspomina Maria Pietrzak z Domu Pomocy Społecznej Kraft Haus. Śnieg i mróz za oknem jeszcze bardziej potęgował uczucie zimna, zwłaszcza jeśli wewnątrz panował nieprzyjemny chłód. – Gdy usłyszeliśmy, o tym, co spotkało podopiecznych toruńskiego DPS-u nie mogliśmy obok tego przejść obojętnie. Aby pracownicy mogli bez przeszkód zajmować się swoją pracą, a podopieczni spędzać czas w ciepłych pomieszczeniach, postanowiliśmy przekazać kocioł gazowy marki De Dietrich na rzecz Fundacji – wspomina Wiesław Piechowski, Doradca Techniczno-Handlowy w BDR Thermea Poland.

Zapewnienie komfortu termicznego stało się podstawą, aby toruński DPS nadal mógł zapewniać osobom chorym wsparcie w codziennym funkcjonowaniu oraz dostęp do niezbędnej opieki medycznej, w tym leczenia farmakologicznego, terapii psychologicznej i psychiatrycznej oraz regularnych badań lekarskich.

Kocioł gazowy Evodens PRO AMC ogrzewa DPS Kraft Haus

Instalatorzy współpracujący z BDR Thermea Poland, dystrybutorem marki De Dietrich, zainstalowali w Domu Pomocy Społecznej Kraft Haus naścienny, kondensacyjny kocioł gazowy Evodens Pro AMC 45 z konsolą sterowniczą DIEMATIC Evolution. Kocioł dostosowany jest do pracy z gazami ziemnymi, z możliwością łatwego przestawienia na propan oraz do spalania gazu ziemnego z 20% domieszką wodoru, co zapewnia elastyczność w wyborze źródła energii. Zapłon elektroniczny, jonizacyjna kontrola płomienia oraz wentylator z tłumikiem zasysania powietrza, gwarantują bezpieczną pracę kotła oraz minimalizują ryzyko awarii. Co więcej, korpus kotła wykonany jest ze stopu aluminiowo-krzemowego, dzięki czemu zapewnia wyjątkową trwałość. Potwierdza to także unikalna 7-letnia gwarancja.

Kocioł Evodens PRO AMC świetnie sprawdza się w ogrzewaniu budynków o większej powierzchni oraz bez gruntownej termomodernizacji. Charakteryzuje się wysoką sprawnością przy częściowym obciążeniu, sięgającą nawet do 108,9%, co przekłada się na oszczędność energii i kosztów eksploatacji oraz niską emisję zanieczyszczeń, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Natomiast konsola sterownicza DIEMATIC Evolution umożliwia programowalną elektroniczną regulację pogodową, co pozwala na optymalne dostosowanie działania kotła do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Instalacja przekazanego przez BDR Thermea Poland kotła zajęła kilka godzin, po czym kocioł gotowy był do pracy i zapewnienia komfortu termicznego podopiecznym DPS-u.

Dlaczego warto postawić na kondensacyjne kotły gazowe?

Kocioł Evodens Pro AMC wykorzystuje proces kondensacji, co podnosi jego wydajność. Zjawisko kondensacji w kotłach gazowych polega na przemianie pary wodnej zawartej w spalinach na drobne kropelki wody. W tradycyjnych kotłach spaliny są odprowadzane do atmosfery w postaci gazów o wysokiej temperaturze, co oznacza, że ciepło zawarte w tych spalinach jest tracone. Natomiast w kondensacyjnych kotłach gazowych, spaliny są schładzane, aby woda w nich zawarta skondensowała się, uwalniając dodatkową ilość ciepła. Dzięki temu kondensacyjne kotły gazowe:

  • są znacznie bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne kotły gazowe mogą osiągnąć sprawność na poziomie powyżej 90%;
  • zużywają mniej gazu, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz mniejsze obciążenie dla środowiska;
  • emitują mniej szkodliwych substancji i dwutlenku węgla do atmosfery, co przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko;
  • są zwykle bardziej ciche i łatwiejsze w obsłudze, a ich zaawansowane sterowanie pozwala na lepszą kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach, co przekłada się na wyższy komfort użytkowania.

Modernizacja części systemu grzewczego oraz wykorzystanie kotła kondensacyjnego marki De Dietrich pozwala pracownikom toruńskiego DPS-u na zajęcie się tym, co ważne, bez zamartwiania się o zapewnienie podopiecznym podstawowych potrzeb bytowych. Nowoczesny kocioł zapewnia wydajne i bezobsługowe działanie dając jednocześnie pewność, że nawet w największe mrozy ogrzewanie będzie działało bezawaryjnie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: