Sztuczne płuca w centrum Warszawy

Przez Monika
W Klienci indywidualni
6 lutego, 2020
0 komentarzy
717 Views

Jest to kolejna akcja Polskiego Alarmu Smogowego tym razem w stolicy. Model oddychających płuc stanął w najbardziej zanieczyszczonej dzielnicy Warszawy. W Oświęcimiu instalacja już po kilku dniach zmieniła kolor na czarny.

Model płuc stanął na jednej z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic w stolicy na Wawrze przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka. To tutaj działa co najmniej 3000 starych kotłów. Akcja ma na celu pokazać jak szybko płuca tracą biały kolor, co obrazuje fatalny stan jakości naszego powietrza. 

Kampania rozpoczęła się już w listopadzie w Oświęcimiu, płuca trafiły następnie do Czernichowa, Zabierzowa, Wieliczki i Niepołomic. Teraz przyszedł czas na mieszkańców Warszawy. Akcja Polskiego Alarmu Smogowego i hasło kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”  mają na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie. 

Łączna liczba osób, która umiera na zatrzymanie akcji serca w dniach smogowych w czterech polskich miastach jest wyższa (151 osób) niż we wszystkich przebadanych miastach brytyjskich (124 osób) liczących łącznie dwanaście i pół miliona mieszkańców.

W Warszawie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza zaledwie o 20 proc. pozwoliłoby ograniczyć liczbę nowych przypadków choroby wieńcowej serca aż o 542, a we Wrocławiu o 179 przypadków rocznie! Ograniczenie smogu o jedną piątą zmniejszyłoby roczną liczbę pierwszych udarów – w Poznaniu o 120, we Wrocławiu – 150 i Warszawie aż o 430 przypadków. W wypadku choroby niedokrwiennej serca ryzyko zachorowania zmalałoby o 7.5 proc., a liczba nowotworów płuca spadłaby aż o 15 proc.!

Aktywiści zachęcają mieszkańców stolicy do jak najszybszej wymiany „kopciucha”. Do końca 2020 r. w Warszawie obowiązują wysokie dopłaty do wymiany źródła ciepła – do 12 tys zł na kocioł i do 10 tys zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji „kopciuchów” na 31 grudnia 2022.

Podpisz petycję: https://chceoddychac.pl/waw

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: