Systemy sterowania ogrzewaniem w domu – automatyka pokojowa
Oczekiwany komfort cieplny jest uzależniony od wielu czynników: temperatury na zewnątrz, pory dnia, dnia tygodnia, czynności wykonywanych aktualnie w pomieszczeniu czy wreszcie indywidualnych preferencji domowników. Powszechnie stosowane głowice termostatyczne w grzejnikach są rozwiązaniem zwykle niewystarczającym. Odpowiedzią na rosnące potrzeby są zaawansowane systemy automatyki, które nie tylko gwarantują komfortową temperaturę, ale także przynoszą realne oszczędności.
Producenci systemów grzewczych oferują szereg rozwiązań do sterowania domowym ogrzewaniem: od regulatorów pokojowych, przez automatykę pogodową aż do zaawansowanych rozwiązań zdalnego nadzoru, dzięki którym można zmieniać ustawienia kotła z dowolnego miejsca. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę? Dziś bierzemy pod lupę automatykę pokojową.
Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Zwykle mają kilka programów: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Pozwalają one na wyznaczenie optymalnej temperatury w zależności od konkretnej pory lub czasowe jej obniżenie, np. na czas dłuższego wyjazdu. Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.