Systemy fotowoltaiczne przyszłością polskiej energetyki?

Przez Adam
W Instalatorzy
1 czerwca, 2017
0 komentarzy
1325 Views

Fotowoltaika w naszym kraju zyskała zainteresowanie inwestorów w 2013 roku. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Energii Odnawialnej, najszybszy rozwój tego sektora będzie można zauważyć w przypadku przedsiębiorstw, domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. Jak obecnie przedstawia się sytuacja wykorzystania instalacji fotowoltaicznych w Polsce?

Fotolia_65995988_cmykJak informuje raport Instytutu Energii Odnawialnej “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017”, w ubiegłym roku w naszym kraju zainstalowano 199 MW mocy pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Nieco ponad połowę stanowi energia wyprodukowana w mikroinstalacjach, których wciąż przybywa. Pozostałe 99 MW to moc zainstalowana w kilku typach odnawialnych źródeł energii, które posiadają lub starają się o uzyskanie tzw. zielonego certyfikatu. Zdecydowaną większość, bo 84,8% stanowią instalacje posiadające koncesję na wytwarzanie energii. 7,7 MW jest produkowana przez jednostki zarejestrowane jako wytwórcy energii w małej instalacji. Pozostałe 6,5 MW to mikroinstalacje, wykorzystujące nie więcej niż 40 kW mocy.

W stosunku do 2015 roku w pierwszej połowie 2016 roku nastąpił zdecydowany wzrost mocy wytwarzanej za pomocą fotowoltaiki. Urząd Regulacji Energetyki zarejestrował w tym czasie niemal 40% więcej mocy, czyli około 28 MW wśród inwestorów posiadających zielony certyfikat. Natomiast moc wytwarzana przez mikroelektrownie wzrosła w 2016 roku nawet 4-krotnie w porównaniu ze stanem z 2015 roku. Z takiego rodzaju OZE korzystają przede wszystkim osoby fizyczne, które produkują poniżej 10 kW mocy oraz przedsiębiorstwa przekraczające ten próg. Obiecujący dla fotowoltaiki jest też udział parafii, stowarzyszeń oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Dziedzina fotowoltaiki liczy także na rolników i branżę spożywczą.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, firma De Dietrich wprowadziła do swojej oferty zestawy fotowoltaiczne Inisol Power Set pozwalające uzyskać maksymalną wydajność i wyprodukować energię, która zaspokoi potrzeby każdego użytkownika.

Zródło: www.cire.pl

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: