Studenci z AGH stworzyli łodzie napędzane energią słoneczną

Przez Monika
W Klienci indywidualni
27 maja, 2021
0 komentarzy
851 Views

Innowacyjność oraz pomysłowość to cechy, którymi wyróżniają się nasi studenci na tle innych państw. Koło naukowe AGH Solar Boat po raz kolejny pokazało na co go stać i stworzyło dwie łodzie, które oparte są na odnawialnym źródle energii, czyli słońcu. 

Pierwsza łódź solarna o nazwie Celka jest w porównaniu z poprzednimi modelami dużo lżejsza i szybsza. W nowej łodzi konstruktorzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zastosowali m.in. zespół napędowy zasilany dwoma silnikami chłodzonymi wodą, układ sterowania pozwalający na pływanie wypornościowe z użyciem hydroskrzydeł oraz system grodzi wzmacniających konstrukcję kadłuba, na które studenci złożyli wniosek patentowy. Na uwagę zasługują samodzielnie wykonane przez studentów panele fotowoltaiczne, które pozwalają uzyskać łączną moc 1450 W. Maksymalna prędkość łodzi to 35 km/h. Model ten zostanie zaprezentowany podczas międzynarodowych zawodów w Portugalii, Monako, Holandii oraz w Niemczech.

Druga zbudowana przez studentów łódź została nazwana R.O.B.U.R. Jest to autonomiczna jednostka pływająca zbierająca dane batymetryczne w czasie rzeczywistym (z ang. Realtime Online Bathymetry USV Robot). Autonomiczna łódź, która jest drugą w Polsce, może samodzielnie realizować akcje ratunkowe, pomiary środowiskowe, takie jak tworzenie map batymetrycznych dna lub badanie poziomu zanieczyszczeń wód oraz powietrza.

Krakowska uczelnia podkreśliła, że maszyna może być wykorzystywana przy wszelkiego typu pracach inspekcyjnych na wodach, w szczególności na terenach trudno dostępnych dla człowieka. We wrześniu 2021 roku łódź zaprojektowana przez studentów z AGH będzie wykorzystywana podczas mapowania kanałów żeglownych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: