Stolica Islandii najczystszym miastem w Europie

Przez Monika
W Newsy
25 czerwca, 2020
0 komentarzy
92 Views

Tytuł jednego z najbardziej ekologicznych miasta na świecie w tym roku otrzymał Reykjavik. Według Agencji Reuters stolica ta wyróżnia się niską emisją dwutlenku węgla, innowacyjnym podejściem do zarządzania odpadami oraz wysokim udziałem odnawialnych źródeł energii. 

Imponujące wrażenie robi niska emisja dwutlenku węgla, która jest spowodowana tym, że autobusy miejskie korzystają z napędu wodorowego całkowicie rezygnując z paliw kopalnych. Jednak największy podziw budzi ponad 90% zużycie energii pochodzącej z elektrowni wodnych i ze źródeł geotermalnych.

Większość domów w Reykjaviku ogrzewana jest ciepłą wodą ze źródeł geotermalnych, dlatego koszty ogrzewania należą do najniższych wśród krajów nordyckich. Tamtejsze elektrownie geotermalne produkują ponad 800 MWh energii. Aktualnie na Islandii trwają pracę nad wytwarzaniem energii ze znajdujących się tam komór magmowych. Rozpoczęto wiercenia, które pozwolą pozyskać olbrzymie ilości pary wodnej. Jak widać, czołowa lokata w rankingu najczystszych miast świata nie jest przypadkiem. Ciężka praca, niebanalne spojrzenie na ekologię oraz uwarunkowania geograficzne to prawdziwy przepis na sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

komentarze z facebooka: