Sprawdzą się tylko w nowych budynkach? Oto najczęstsze mity dotyczące kotłów gazowych

Przez Adam
W Kotły kondensacyjne
10 lipca, 2023
0 komentarzy
308 Views

Kotły kondensacyjne są drogie w eksploatacji i nie nadają się do stosowania w starszym budownictwie – to tylko niektóre z popularnych mitów dotyczących urządzeń grzewczych opartych o proces kondensacji. W naszym artykule rozprawiamy się z najczęstszymi błędnymi twierdzeniami, które pojawiły się w kontekście nowoczesnych kotłów gazowych.

Mit 1: Kotły gazowe kondensacyjne są drogie w zakupie i eksploatacji

Gazowe kotły kondensacyjne, mimo początkowych, nieco wyższych kosztów zakupu w stosunku do kotłów konwencjonalnych, oferują znaczne oszczędności na etapie użytkowania. Wyższe koszty początkowe kompensują:

 • oszczędności na etapie eksploatacji – nowoczesne kotły gazowe, dzięki wykorzystaniu procesu kondensacji pracują wydajniej, przez co oszczędzają energię. A to prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania i długoterminowych oszczędności. W przypadku starszych budynków lub budynków o dużym zapotrzebowaniu na ciepło, niższe rachunki mogą szybko zrekompensować koszt zakupu urządzenia. Przykładowo, sprawność kotła Duo-tec Compact E od Baxi wynosi do 109,8%, a MCR 3 evo od De Dietrich do 110,7%, co ma już niebagatelny wpływ na oszczędności generowane na ogrzewaniu domu czy mieszkania w ujęciu rocznym.
 • dotacje i ulgi podatkowe – dostępne programy wsparcia, czyli dotacje w ramach programów „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” czy „Zmień Piec” oraz ulga podatkowa związana z modernizacją systemów grzewczych, pozwalają na znaczne zredukowanie kosztów zakupu kotłów.
 • długoterminowa inwestycja – decydując się na zakup kotła kondensacyjnego, inwestujemy w przyszłość, ograniczamy emisję CO2 i uniezależniamy się od paliw kopalnych. W tym kontekście warto postawić na kocioł gazowy H2 Ready – np. Inidens marki De Dietrich czy Luna Classic marki Baxi, które przystosowane są do spalania gazu z 20% domieszką paliwa przyszłości, czyli wodoru. Zniweluje to konieczność wymiany urządzenia, gdy zmienią się przepisy dotyczące wykorzystywania określonych paliw do ogrzewania budynków. Co więcej, w przypadku kotłów zaprojektowanych do pracy z mieszanką do 20% wodoru, emisja CO2 zredukowana jest o 6% w porównaniu do 100% gazu ziemnego.
 • wzrost wartości nieruchomości – posiadanie nowoczesnego, energooszczędnego systemu centralnego ogrzewania zwiększa wartość nieruchomości. Coraz więcej kupujących zwraca uwagę na efektywność energetyczną i ekologiczność budynku. W związku z tym inwestycja w kotły gazowe kondensacyjne może mieć dodatkowe korzyści finansowe dzięki podniesieniu atrakcyjności nieruchomości.

Mit 2: Kondensacyjne kotły gazowe nie sprawdzą się w starszych budynkach

To nieprawda. Kotły kondensacyjne mogą być stosowane zarówno w budynkach nowych, jak i tych wybudowanych nawet kilkadziesiąt lat temu, ponieważ zapewniają:

 • wysoką efektywność energetyczną – gazowe kotły kondensacyjne mają wyższą wydajność, co oznacza lepszy dostęp do energii, czyli ciepła, przy mniejszym zużyciu paliwa. W przypadku starszych budynków, które często mają gorszą izolację termiczną, ich wydajność może się obniżyć, mimo to i tak będzie wyższa niż w przypadku ich konwencjonalnych odpowiedników. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości nowoczesnych kotłów gazowych warto jednak przeprowadzić proces termomodernizacji budynku.
 • dłuższa wydajność – kotły gazowe, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, takiej jak modulacja mocy czy systemu automatycznego czyszczenia, działają dłużej i wymagają mniejszej ilości napraw.
 • dopasowanie do instalacji – kondensacyjne kotły gazowe mogą pracować samodzielnie, są także kompatybilne z innymi urządzeniami, np. pompą ciepła, co pozwala na utworzenie systemu hybrydowego i generowanie jeszcze większych oszczędności.

Mit 3: Kotły gazowe kondensacyjne są bardziej awaryjne

Kotły kondensacyjne nie są bardziej awaryjne, niż tradycyjne kotły, a wręcz mogą wymagać mniejszej ilości napraw. Oczywiście, jak w przypadku każdego urządzenia, regularne przeglądy i serwis są ważne, aby zwiększyć ich wydajność i skuteczność.

 • Lepsza technologia – kotły gazowe kondensacyjne oparte są na zaawansowanej technologii, która umożliwia wykorzystanie ciepła z pary wodnej zawartej w spalinach. Poza tym, kotły często posiadają zaawansowane systemy kontroli, czujniki oraz zabezpieczenia, które skutecznie zapobiegają awariom. Wiele kotłów kondensacyjnych posiada funkcje automatycznej diagnostyki, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i minimalizacji ryzyka awarii.
 • Wyższa jakość podzespołów – kotły gazowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów i komponentów, co przekłada się na zwiększenie skuteczności i wydajności. Warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, co daje gwarancję niezawodności, a w razie ewentualnej awarii, szybki dostęp do autoryzowanych serwisantów i części zamiennych.
 • Regularna konserwacja i przeglądy – regularne czyszczenie, sprawdzanie i serwisowanie kotła gazowego pomaga w zapobieganiu potencjalnym problemom oraz poprawia wydajność.
 • Doświadczenie instalatora – w przypadku instalacji kotła gazowego, ważne jest korzystanie z usług doświadczonego i profesjonalnego instalatora. Fachowiec zapewni prawidłowe wykonanie instalacji, odpowiednio ją skonfiguruje oraz wykona testy, które zminimalizują  ryzyko błędów i poprawią wydajność. Postaw na autoryzowanych instalatorów marek De Dietrich i Baxi.

Mit 4: Kotły gazowe kondensacyjne są nieefektywne

Na efektywność kotła wpływ ma temperatura wody grzewczej. Im jest ona niższa, tym większą sprawność osiąga kocioł. Najwyższa sprawność wystąpi wtedy, gdy temperatura wody wyniesie 40–50°C.

Na efektywność kotła wpływa kilka czynników:

 • Zakres działania – kotły gazowe mają szeroki zakres regulacji temperatury, co pozwala na dostosowanie ich działania do specjalnych potrzeb i warunków budynku.
 • Modulacja mocy – wiele kotłów wyposażonych jest w zaawansowany system modulacji mocy (palnik modulujący), który automatycznie dostosowuje moc kotła do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w budynku. Dzięki temu kocioł może działać z zachowaniem wydajności, dostarczając określoną ilość energii potrzebną do utrzymania temperatury wewnątrz budynku.
 • Technologia kondensacji – kotły gazowe wykorzystują proces kondensacji, co umożliwia odzyskanie ciepła z pary, która zawarta jest w spalinach. Ta technologia jest szczególnie skuteczna w niższych temperaturach i ma wpływ na zwiększenie wydajności.

Na przestrzeni ostatnich lat technologia oraz komponenty zastosowane w kotłach gazowych rozwinęły się na tyle, że ograniczenia starszych modeli zostały zniwelowane. Obecnie kotły, których zasada działania oparta jest o proces kondensacji, są energooszczędnym, wydajnym i wszechstronnym rozwiązaniem do ogrzewania zarówno nowych, jak i starszych budynków. Jednak nadal ważna jest fachowa instalacja czy regularna konserwacja, aby zmaksymalizować efektywność urządzenia, a tym samym podważać bezzasadność niektórych twierdzeń dotyczących kotłów kondensacyjnych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: