Sprawdź, jakie będą zmiany w programie Czyste Powietrze cz. 2

Przez Monika
W Klienci indywidualni
19 marca, 2020
0 komentarzy
647 Views

Rządowy program dofinansowania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych nazwany Czyste Powietrze realizowany jest od 2018 roku. Do tej pory złożono 119,6 tys. wniosków o dotacje na łączną sumę 2,09 mld zł i pożyczki na kwotę 364,2 mln zł.

Prezentujemy dalsze zmiany w programie:

6. Zwiększony udział banków

Teraz  to banki staną się źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego w postaci pożyczek i kredytów. Nową formą wsparcia będzie dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu. Rola banków ma także polegać na udostępnieniu placówek bankowych jako nowych kanałów dystrybucji dotacji w programie.

7. Połączenie z programem Mój Prąd

Oba programy zostaną połączone przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

8. Efekt ekologiczny będzie decydował o wysokości dotacji

Poziomy dotacji zostaną powiązane z efektem ekologicznym. Dodatkowo program Czyste Powietrze ma uwzględniać bonus za niskoemisyjność i odnawialność, promując inwestycje, które są rozwiązaniami bezemisyjnymi (pompy ciepła, fotowoltaika), które nie emitują szkodliwych substancji. 

9. Wsparcie dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła

Dla tej grupy przewidziano dodatkowe dotacje do 10 tys. zł, a w przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.

Program w nowej wersji będzie uwzględniać finansowanie przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych, umożliwiając rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: