Sprawdź, jakie będą zmiany w programie Czyste Powietrze cz. 1

Przez Monika
W Klienci indywidualni
Marzec 12, 2020
0 komentarzy
72 Views

Rządowy program dofinansowania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych nazwany Czyste Powietrze realizowany jest od 2018 roku. Do tej pory złożono 119,6 tys. wniosków o dotacje na łączną sumę 2,09 mld zł i pożyczki na kwotę 364,2 mln zł.

Na chwilę obecną podpisano tylko około 73 tys. umów. Głównym problemem była mała liczba urzędników, którzy rozpatrywali i oceniali wnioski. Na początku zakładano, że zajmą się tym wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. To stanowiło tylko jedną instytucję na każde województwo, do której można było złożyć wniosek. Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił ułatwić składanie wniosków i ogłosił wprowadzenie nowych zasad, które wejdą w życie na przełomie marca i kwietnia. 

1. Urzędnicy nie będą już liczyć dochodów wnioskodawców

Uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie Czyste Powietrze będzie polegać na odejściu od liczenia wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Beneficjenci zostaną podzieleni na trzy kategorie. 

  • W pierwszej znajdą się wnioskodawcy uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania, a ich kwota dochodu deklarowana będzie przez oświadczenie wnioskodawcy. 
  • Druga kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do podwyższonego dofinansowania w wysokości do 60 proc. wartości inwestycji. Gospodarstwa domowe osiągające dochód netto na osobę do 1400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł miesięcznie (gospodarstwa jednoosobowe) mogą liczyć na dofinansowanie do 32 tys. zł. Kwota dochodu będzie potwierdzana miejski lub gminny ośrodek pomocy społecznej. 
  • Trzecia kategoria obejmie wnioskodawców uprawnionych do otrzymywania świadczeń z tytułu pomocy społecznej w ramach programu StopSmog realizowanego we współpracy z gminami. Ci beneficjenci mogą uzyskać do 100 proc. finansowania niezbędnego dla wymiany przestarzałego kotła/termomodernizacji domu jednorodzinnego w limicie do 53 tys. zł.

2. Większa pomoc samorządów

Gminy będą odpowiedzialne za wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie Czyste Powietrze oraz udzielanie pożyczek. Dodatkowo mogą uczestniczyć w programie StopSmog, który umożliwi dofinansowanie do 70 proc. na wymianę kotłów/ocieplenie domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie.

3. Szybsza procedura

Dzięki zmianom czas trwania całej procedury zmniejszy się z 90 dni roboczych do 30 dni.

4. Uproszczenie wniosków

Dokumentacja będzie znacznie uproszczona, a wnioskodawcy będą składać tylko oświadczenia. 

5. Wnioski online

Dokumenty będzie  można również wypełniać online w serwisie gov.pl. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

komentarze z facebooka: