Sposoby na oszczędne ogrzewanie gazem cz.2

Przez Adam
W Instalatorzy
Listopad 29, 2017
0 komentarzy
816 Views

O ilości zużywanego gazu decydują nie tylko urządzenia jakie posiadamy, ale również działania, które wykonujemy. Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków, aby zobaczyć pierwsze efekty.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichPierwszą część artykułu przeczytacie tutaj.

3. Regularne przeglądy kluczowe dla prawidłowego działania kotła

Nieprawidłowo działający kocioł charakteryzuje się mniejszą wydajnością, przez co spala więcej paliwa i naraża właścicieli na dodatkowe koszty. Uszkodzony kocioł jest też mniej ekologiczny – emituje więcej szkodliwych substancji do atmosfery. Ważne jest więc, aby regularnie – najlepiej przed kolejnym sezonem grzewczym, serwisant sprawdził stan techniczny urządzenia, dopływ powietrza oraz szczelność instalacji gazowej oraz przyłączy. Poza tym istotne jest też czyszczenie i konserwacja wymiennika. Zdarza się, że kaloryfer grzeje słabo przy maksymalnym nastawieniu, a jednocześnie w pokoju jest zimno. W takiej sytuacji należy go odpowietrzyć.

4.Dobre nawyki przekładają się na niższe rachunki

Na osiągane przez nas oszczędności wpływają też stosowane przez nas praktyki. Jedną z nich jest wietrzenie domu i mieszkania. Zawsze powinno się ono odbywać przy ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu. Jeżeli tego nie zrobimy, zawory będą owiewane chłodnym powietrzem, co w efekcie doprowadzi do większego zasilania grzejników, a te zrobią się gorące. Samo wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne. Należy zaznaczyć, że prawidłowe wietrzenie wnętrz jest nie tylko sposobem na oszczędność energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również pozwala uniknąć problemów związanych z zawilgoceniem mieszkania. Ponadto nie można zasłaniać grzejników meblami i suszyć na nich prania. W ten sposób o 20% obniża się ich  efektywność. Do większych oszczędności przyczyni się też uszczelnienie drzwi i okien. Stworzymy w ten sposób dodatkową barierę ochronną przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. Najczęściej do tego zadania wykorzystywane są silikony, pianki uszczelniające i różnego rodzaju uszczelki.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: