Sposób na dwutlenek węgla

Przez Monika
W Newsy
25 marca, 2021
0 komentarzy
433 Views

Islandia jako pierwsza podjęła się budowli pionierskiej instalacji Orca, której zadaniem będzie wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery. Tak zaawansowany projekt jest realizowany w ramach geotermalnej elektrowni Hellisheiði największej w tym kraju. 

Cały projekt opiera się na tym, aby instalacja wychwytywała CO2 z powietrza. Następnie związek ten ma być składowany w podziemnych studniach głębinowych. Z wykonanie tego zadania odpowiada pionierska firma Climeworks. Elektrownia Hellisheiði znajduje w bliskiej odległości od stolicy państwa. zamontowanie takiej instalacji może być dobrym rozwiązaniem, gdyż w tym obrębie wyspy znajduje się największa ilość zakładów przemysłowych w całej Islandii.

Według szacunków firmy Climeworks instalacja Orca będzie usuwać aż 4000 ton CO2 z atmosfery w ciągu każdego roku. Jej głównym celem jest zapobieganie emisji nadmiernej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, które powodują podwyższanie się temperatury, a co za tym idzie wpływają na postępowanie globalnego ocieplenia klimatu. Zakład Orca łączy kilka zaawansowanych technologii, w tym system bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza Climeworks oraz proces podziemnego składowania związku. Dwutlenek węgla będzie wtłaczany w głąb ziemi w bazaltowe formacje skalne. Taka procedura ma pozwolić na bezpieczne przechowywanie dwutlenku węgla. To pierwsze w historii połączenie trzech technologii na taką skalę.

Proces wychwytu oraz magazynowania dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza został uznany przez ekspertów za jedno z potencjalnych rozwiązań w zmniejszeniu stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: