Spółdzielnie mieszkaniowe z większą premią termomodernizacyjną

Przez Monika
W Newsy
17 października, 2019
0 komentarzy
527 Views

Podczas termomodernizacji budynków spółdzielni mieszkaniowych inwestorzy, którzy zdecydują się na zastosowanie systemów opartych na odnawialnych źródłach energii będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie rządowe. 

grudziadz-4349623_960_720Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zajęło się nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zmiany, które zaproponowano mają dotyczyć inwestycji wpływających na poprawę efektywności energetycznej bloków z tzw. “wielkiej płyty”. Nowa regulacja zakłada wsparcie finansowe na wzmocnienie połączeń pomiędzy warstwą fakturową i konstrukcją w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Wartość premii będzie stanowiła 50% kosztów zakupu i ich montażu. 

Przeprowadzenie takich robót zwiększy bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej.

Pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50% wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60% kosztów przedsięwzięcia.

Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16%, ale 21% wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

O wsparcie na remonty będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina, co wcześniej nie było możliwe. Celem tych zmian jest przede wszystkim zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: