Smog to przedwczesna śmierć

Przez Monika
W Klienci indywidualni
26 lipca, 2018
0 komentarzy
1217 Views

Zanieczyszczenie powietrza to problem nie tylko naszego kraju, ale globalny. Niestety są miejsca, gdzie słaba jakość powietrza ma ogromny wpływ na mieszkańców, przyczyniając się do ich przedwczesnej śmierci.

fabrykaŚwiatowa Organizacja Zdrowia opublikowała niedawno dane pokazujące, że zanieczyszczone powietrze każdego roku przyczynia się do śmierci nawet 7 milionów ludzi. Aż 90% z nich, występuje w krajach ubogich, gdzie 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Nie trzeba więc wyjaśniać, jak ogromny ma to wpływ na zdrowie oraz kondycję fizyczną mieszkańców tych krajów.

Oczywiście słaba jakość powietrza zagraża wszystkim, jednak to najubożsi i najbardziej zmarginalizowani ludzie ponoszą tego największe konsekwencje. Brak odpowiednich działań ze strony rządów, słaba opieka medyczna oraz niewielka świadomość ludności jeszcze bardziej pogarszają sytuację.

Azja w ogonie

Za miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem uznaje się obecnie Ułan Bator. Nad stolicą Mongolii unosi się powietrze będące trującą mieszaniną pyłów, które powodują wiele chorób, co odbija się na długości życia mieszkańców. Niestety władze nie robią nic, aby sytuację poprawić, przyczyniając się niejako do powstawania dziwnych inicjatyw ze strony ludności, np. w sklepach dostępne są tzw. koktajle tlenowe, których działanie w żaden sposób nie jest potwierdzone naukowo.

Równie trudna sytuacja co w Mongolii jest w Indiach. W drugim pod względem liczby ludności kraju na świecie głównym powodem zanieczyszczenia powietrza jest m.in. ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz błędna polityka jej pozyskiwania. Dotychczas bazowała ona przede wszystkim na konwencjonalnych źródłach energii, w tym węglu. W tym przypadku jednak władze mają tego świadomość i zapowiadają przejście na zieloną energię do 2050 roku.

Pozytywne sygnały

Światowa Organizacja Zdrowia bardzo dobrze oceniła działania wdrażane przez Chiny. Do niedawna to właśnie chińskie miasta, takie jak Pekin czy Xingtai znajdowały się w czołówce ponad 4 tysięcy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Obecnie dzięki zwiększonym inwestycjom w m.in. zieloną energię, sytuacja miast z Państwa Środka idzie ku lepszemu.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: