Smog, a wydajność pracowników

Przez Monika
W Klienci indywidualni
21 lutego, 2019
0 komentarzy
678 Views

Zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale jak wynika z obszernych badań, także na produktywność pracowników.

praca w fabryceTemat smogu od dłuższego czasu znajduje się wśród najczęściej omawianych w polskich mediach. Wszyscy już doskonale zdają sobie sprawę z negatywnego wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Naukowcy z National University of Singapore (NUS) poszli jednak o krok dalej i przeprowadzili obszerne badania, które wykazały, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko niezdrowe, ale może również zmniejszyć produktywność pracowników.

Zespół NUS przez ponad rok, zbierał informacje z dwóch fabryk tekstyliów w Chinach, w których pracownicy zakładów rozliczani byli za każdy wykonany produkt. Pozwoliło to na zbadanie zależności między zanieczyszczeniem powietrza, a zmianami w wydajności pracowników fabryk.

Podczas badania porównano liczbę sztuk wyprodukowanych dziennie przez każdego pracownika do pomiaru stężenia cząstek stałych, na które był on narażony w miarę upływu czasu. Poziomy zanieczyszczeń w zakładach znacznie różniły się od siebie, nawet z dnia na dzień, ale standardem i tak był ich wysoki poziom. W jednym z nich poziomy PM2.5 wynosiły średnio około siedmiokrotność bezpiecznego limitu wyznaczonego przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Ponadto odkryto, że codzienne wahania zanieczyszczenia nie wpływają bezpośrednio na produktywność pracowników, ale przy dłuższej ekspozycji na smog można zaobserwować wyraźny spadek wydajności. Wzrost PM2,5 o 10 µg/m³, utrzymujący się przez 25 dni, zmniejsza dzienną produkcję o 1 procent. Dodatkowo wysokie stężenie pyłu wpływa na samopoczucie pracowników, poza wnikaniem do płuc i krwiobiegu oddziałuje też psychologicznie, pogarszając nastrój i zmniejszając chęć do pracy.

 

Wyniki badania zostały opublikowane 3 stycznia 2019 r. w “American Economic Journal: Applied Economics”.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: