Skawina liderem walki ze smogiem w Małopolsce
Jak wynika z podsumowania 2018 roku, Skawina dzielnie walczy ze smogiem, podejmując sporo wysiłków w celu poprawy jakości powietrza. Dzięki temu w zakresie wymiany kotłów znalazła się w województwie na czwartym miejscu oraz drugim pod względem ilości kontroli urządzeń grzewczych.
Gmina szybko podjęła działania mające na celu przywrócenie odpowiedniego stanu powietrza. Wszystko to odbyło się w ramach “Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej, ponieważ dzięki takim programom jak “Czyste powietrze” i “Stop smog” oraz środkom własnym, w gminie zniknęło już ponad 1000 kotłów starego typu. Natomiast do końca 2022 roku Skawina planuje zrealizować założenie wymiany wszystkich przestarzałych urządzeń na kotły nowej generacji. Obecnie udział w projekcie jest dla mieszkańców prawie darmowy.
Dodatkowo, Skawina wspiera montaż instalacji czerpiących energię z odnawialnych źródeł energii. Na terenie gminy działa program “Czysta energia blisko Krakowa”, który zakłada ponad 50% dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii.
Równocześnie z aktualnymi programami dofinansowań, Skawina prowadzi kontrolę urządzeń grzewczych oraz działania edukacyjne. Dzięki temu, wśród mieszkańców rośnie świadomość na temat ekologii oraz poznają oni korzyści wynikające z zastosowania nowych technologii grzewczych opartych na OZE.







