Rybnik podejmuje walkę z zanieczyszczonym powietrzem

Przez Adam
W Klienci indywidualni
5 kwietnia, 2016
0 komentarzy
1727 Views

Rybnik jest kolejnym polskim miastem, które walczy o zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W najbliższych latach zamierza przeznaczyć ok. 30 milionów złotych m.in. na wymianę pieców.

znak-poziomy-kolorRybnik nie jest obojętny na walkę ze smogiem. Władze już od kilkunastu lat starają się przeciwdziałać zjawisku niskiej emisji. Od 2011 do 2015 roku miasto realizowało Program Ograniczenia Niskiej Emisji, który był ukierunkowany na montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych. Co roku finansowano ok. 100 takich inwestycji.

Rok 2016 również przynosi duże zmiany. Biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku poinformowało, że miasto chce przeznaczyć 3 mln zł na wymianę źródeł ciepła, które nie spełniają wymogów jakościowych. Transformację przeszłyby przede wszystkim mało wydajne piece i kotły w domach prywatnych. Kolejną kwestią jest docieplanie i wymiana źródeł ciepła w mieszkaniach komunalnych znajdujących się w zarządzie Zakładu Gospodarki Komunalnej. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota 1,7 mln zł.

Miasto w 2015 roku rozpoczęło projekt, w ramach którego 20 obiektów miejskich – w tym przedszkola, szkoły oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – ma przejść wymianę źródeł ciepła. Projekt jest kontynuowany, a na jego realizację przeznaczono ok. 24,4 mln zł.

W Rybniku prowadzone są także kampanie billboardowe, które zwracają uwagę na problem dużego zanieczyszczenia powietrza. Twórcy kampanii przestrzegają również przed paleniem  w domowych piecach różnego rodzaju odpadami.

Według pomiarów Śląskiego Monitoringu Powietrza w Rybniku w sezonie grzewczym stężenie pyłów niekiedy przekraczało swoje normy trzykrotnie. Warto zatem śledzić kolejne zmiany zachodzące w tym regionie i korzystać z możliwości wymiany starych pieców na te bardziej przyjazne środowisku.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: