Ruszył program „Czyste Powietrze Plus”

Przez Monika
W Newsy
21 lipca, 2022
0 komentarzy
713 Views

Wyższe dotacje na wymianę starych źródeł ciepła i ocieplenie domów, prefinansowanie i jeszcze lepsze warunki dla najmniej zarabiających – to wszystko już od połowy lipca w nowej wersji programu “Czyste Powietrze”. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zmian. 

“Czyste Powietrze Plus” to umowna nazwa nowej odsłony znanego programu wymiany starych, węglowych pieców na niskoemisyjne źródła ciepła oraz poprawy efektywności energetycznej budynków przez ich ocieplenie. Co zmieniło się od połowy lipca? 

Największą zmianą jest przyspieszenie wypłaty dofinansowania – tzw. prefinansowanie. Zakłada ono wypłatę części pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Taka opcja będzie dostępna dla wnioskodawców z podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania, czyli dla mniej zarabiających. Warunkiem będzie złożenie wniosku wraz z podpisaną z wykonawcą umową na prace termomodernizacyjne (można będzie ją dostarczyć do 10 dni od złożenia wniosku). Takie rozwiązanie pozwoli skorzystać z programu tym osobom, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na rozpoczęcie remontu ze względu na konieczność zainwestowania na początek własnych środków. W “Czystym Powietrzu Plus” osoby te będą mogły liczyć na wypłatę 50% dofinansowania – przelewanego bezpośrednio na konto wykonawcy. Stanie się to w ciągu dni od zawarcia umowy z beneficjentem, rozpatrzenie wniosku będzie trwało nie dłużej niż 14 dni. Pozostałe 50% dofinansowania zostanie wypłacone do 30 dni po zakończeniu inwestycji.

W “Czystym Powietrzu Plus” w przypadku prefinansowania zwiększeniu uległa również kwota maksymalnego dofinansowania, o które mogą starać się ubiegające się o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania. Mogą zyskać one aż o 10 tys. zł więcej, czyli odpowiednio do 47 i 79 tys. złotych. 

Docelowo budżet programu ma wynieść aż 103 miliardy złotych, co powinno przełożyć się na zauważalną poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Termomodernizacja budynków w ramach programu “Czyste Powietrze” będzie dotyczyć aż 3 milionów gospodarstw domowych. 

Ze szczegółowymi informacjami na temat programu “Czyste Powietrze Plus” można zapoznać się na stronie internetowej: https://www.czystepowietrze.gov.pl. Wszystkie urządzenia marki De Dietrich i Baxi, jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła znajdują się na liście urządzeń, na które można starać się o dofinansowanie w programie. 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: