Rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju w walce z niską emisją

Przez Monika
W Klienci indywidualni
24 listopada, 2016
0 komentarzy
1513 Views

Wszystko wskazuje na to, że od 2018 roku z rynku będą znikać kotły węglowe o najgorszych parametrach. Ministerstwo Rozwoju przygotowuje rozporządzenie, które zakaże sprzedaży i montażu kotłów na paliwa stałe z wyjątkiem tych o najwyższej, piątej klasie parametrów emisyjnych. Dotyczy to kotłów o mocy nie większej niż 500 kW. Kotły ładowane ręcznie nie będą mogły emitować więcej niż 60 mg pyłu na metr sześcienny. W przypadku kotłów automatycznych, emisje nie będą mogły przekroczyć 40 mg pyłu na metr sześcienny.

NA001572W 2020 roku zacznie z kolei obowiązywać unijne rozwiązanie, które dopuszczać będzie do obrotu tylko najmniej emisyjne piece. To kolejny krok, dzięki któremu przepisy unijne w pozytywny sposób wpłyną na jakość powietrza. Od 2015 roku obowiązują ograniczenia dopuszczające do sprzedaży tylko najbardziej wydajne kotły gazowe.

Polskie miasta są w europejskiej czołówce jeśli chodzi o złą jakość powietrza. Przyczyniają się do tego głównie zanieczyszczenia emitowane przez piece węglowe w gospodarstwach domowych. Może to dobry moment, aby osoby, które do tej pory paliły węglem zaczęły korzystać z  alternatywnych źródeł ciepła — nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, kotłów olejowych czy urządzeń wykorzystujących OZE…

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: