Różnice pomiędzy kotłem kondensacyjnym a tradycyjnym

Przez Adam
W Instalatorzy
31 grudnia, 2019
0 komentarzy
2674 Views

Kotły zarówno tradycyjne, czyli niekondensacyjne jak i te nowoczesne, kondensacyjne ogrzewają ciepłą wodę oraz budynki. Obecnie kotły kondensacyjne oferowane są jako jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, a także z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

Innowacyjne urządzenia grzewcze pobierają dodatkową ilość ciepła ze spalin, co sprawia, że koszty ogrzewania są niższe niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Można to zaobserwować na przykładzie temperatury spalin, która w starych kotłach wynosi ponad 100°C, natomiast w nowych około 45-60 °C.

Kotły tradycyjne dostępne są zarówno z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania, natomiast kotły kondensacyjne posiadają tylko zamkniętą komorą spalania. W przypadku zamkniętej komory spalania urządzenie może pobierać powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku np. przez rurę wyprowadzoną na zewnątrz przez ścianę zewnętrzna, z szachtu kominowego itp. Ogrzewając dom gazem ziemnym nie potrzebna jest wówczas wentylacja nawiewna pomieszczenia kotłowni, czyli kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku, przez którą powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia kotłowni. Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł nie jest wychładzane przez zimne powietrze napływające do niego z zewnątrz. Co jest szczególnie istotne jeśli kocioł znajduje się np. w łazience. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest brak możliwości przedostania się spalin do pomieszczenia kotłowni.

W sytuacji kiedy komora jest otwarta kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wówczas odpowiednia ilość powietrza potrzebna do spalania powinna być doprowadzana przez kratkę w ścianie budynku.

Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystują paliwo zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność do 109%, podczas gdy tradycyjne kotły tylko do 90% (92%). Najlepsze rozwiązania techniczne i wysokiej jakości materiały sprawiają że kotły kondensacyjne są znacznie trwalsze od tych tradycyjnych.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: