Rodzaje zabezpieczeń stosowane w kotłach kondensacyjnych

Przez Adam
W Instalatorzy
17 stycznia, 2019
0 komentarzy
3823 Views

Bezpieczeństwo domowników zawsze jest najważniejsze. Nie dziwi więc, że wraz z rozwojem kotłów gazowych, pojawia się w nich wiele systemów czuwających nad poprawnością ich działania. Zobaczcie, co najczęściej montowane jest pod obudową.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichPrzedstawione systemy to jedynie część tego, co można znaleźć w kotłach kondensacyjnych. Najczęściej stosowane rozwiązania znajdujące się w niemal wszystkich urządzeniach. Wśród nich znajduje się kilkanaście rodzajów termostatów, np. termostatyczny regulator temperatury kotła, który umożliwia regulację stałotemperaturową zasilania kotła lub współdziałając z automatyką pogodową zabezpiecza przed przekroczeniem temperatury maksymalnej. Termostat zabezpieczający (STB) wyłącza kocioł przy przekroczeniu temperatury bezpieczeństwa (zwykle 110˚C). Termostat ciągu kominowego z kolei wyłącza kocioł w przypadku wypływu spalin do pomieszczenia kotłów z otwartą komorą spalania (atmosferycznych). Zgodnie z normą PN-M/35350 niedopuszczalne jest uruchomienie kotła bez tego termostatu.

Pozostałe zabezpieczenia

Wśród montowanych systemów jest też urządzenie do kontroli płomienia. Najczęściej jest nim elektroda jonizacyjna lub czujnik płomienia w kotłach z palnikiem olejowym. W przypadku wypływu paliwa bez płomienia następuje wyłączenie palnika po czasie bezpieczeństwa. Zadaniem zaworów bezpieczeństwa jest natomiast zabezpieczenie urządzeń i instalacji centralnego ogrzewania przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia poprzez odpowiednie zadziałanie w przypadku jego przekroczenia. Wzrost ciśnienia powyżej wartości zadanej powoduje samoczynne otwarcie zaworu i wypływ czynnika, do momentu obniżenia ciśnienia w instalacji. Do tego jeszcze czujnik ciągu kominowego, który jest umieszczony w przerywaczu ciągu kominowego kotła (modulującego, z otwartą komorą spalania), podaje sygnał do wyłączenia kotła w przypadku nawrotu spalin do pomieszczenia.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: