Rekomendacje Banku Światowego jak walczyć ze smogiem

Przez Monika
W Klienci indywidualni
21 sierpnia, 2018
0 komentarzy
1731 Views

Bank Światowy opublikował raport, którego celem jest pokazanie optymalnych sposobów na walkę ze smogiem w Polsce. Zawarte w nim rekomendacje pokrywają się z założeniami programu antysmogowego, który ostatnio przedstawił polski rząd.

GSHP_3W raporcie „Walka ze smogiem: Instrumenty finansowe dla podnoszenia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych” Bank Światowy zapewnia, że najbardziej efektywnym kosztowo sposobem zmniejszenia emisji jest wymiana niezgodnych z normami kotłów na paliwo stałe na kotły gazowe oraz pompy ciepła. Korzystnym rozwiązaniem będzie również przejście na systemy grzewcze wykorzystujące energię odnawialną, np. biomasę, a także na kotły na paliwo stałe zgodne z obowiązującymi normami wynikającymi z uchwał antysmogowych.

Ponadto, w publikacji zaznaczono, że wymianie kotła i zmianie paliwa grzewczego musi jednocześnie towarzyszyć termomodernizacja. Będzie miała ona dodatkowo wpływ na mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło, co przełoży się również na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Zmniejszą się także koszty użytkowania domu.

Korzystne dofinansowania

Analitycy Banku Światowego sugerują też wdrożenie przez rząd dofinansowania dla najuboższych sięgającego nawet ok. 90%. Wkład własny powinien wnieść przynajmniej 10% wartości inwestycji, w trosce o poczucie odpowiedzialności i trwałość skutków inwestycji. Ponadto, samorządy mogą rozważyć ewentualność dopłat do kosztów paliwa dla najuboższych przez pierwsze 2-3 lata. Takie rozwiązanie ułatwiłoby przejście na paliwo o wyższej jakości. Warto zaznaczyć, że tego rodzaju dopłaty nie są konieczne w dłuższym okresie czasu, ponieważ pełna termomodernizacja budynku wiąże się z obniżką rachunków za paliwo grzewcze.

Gospodarstwom domowym kwalifikowanym jako nie ubogie, rząd miałby zaoferować 20% dotację do wymiany paliwa na paliwo gazowe, pompy ciepła i systemy OZE oraz termomodernizację. Wszystko to w połączeniu z zachętami podatkowymi, które byłyby administrowane przez banki komercyjne, oferujące pożyczki na pozostałą część inwestycji. Eksperci Banku Światowego podkreślają wagę wdrożenia odpowiednich norm i zakazów, co mocniej wpłynie na przejście na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Szacunkowe koszty

Całkowitą wartość inwestycji mających na celu wymianę niezgodnych z normami kotłów na paliwo stałe i przeprowadzenie termomodernizacji w sektorze budynków jednorodzinnych Bank Światowy szacuje na ok. 30,1 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, a także 154,1 mld zł na terenie całego kraju.

W tym wartość inwestycji w budynkach jednorodzinnych należących do rodzin ubogich  miałaby wynieść 4,7 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, oraz 23,5 mld zł na terenie całego kraju. Natomiast wartość inwestycji w budynkach jednorodzinnych gospodarstw domowych sklasyfikowanych jako nie ubogie wyniosłaby 25,4 mld zł w woj. małopolskim i śląskim, a także 130,5 mld zł na terenie całego kraju.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: