Raport PORT PC: Rynek pomp ciepła w 2021 roku

Przez Monika
W Newsy
21 marca, 2022
0 komentarzy
620 Views

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC opublikowała raport omawiający sytuację na rynku pomp ciepła w Polsce w 2021 roku. Miniony rok był kolejnym, w którym sprzedaż tych urządzeń znacząco wzrosła w stosunku do roku poprzedniego. W 2021 roku sprzedanych zostało niemal 93 tysiące pomp ciepła różnego typu – cały rynek wzrósł więc w porównaniu z rokiem 2020 o 66%. Jeszcze większy wzrost zanotowano dla urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie budynków – wyniósł on aż 80%. Samych pomp ciepła typu powietrze/woda sprzedano aż 79 tys., co stanowi wzrost w porównaniu do 2020 roku o 88%. 

Wg analiz PORT PC w Polsce w 2021 roku sprzedano więcej pomp ciepła do ogrzewania niż w Wielkiej Brytanii. Z kolei w porównaniu z Niemcami w Polsce sprzedano o 30% więcej pomp ciepła w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Warto dodać, że dotąd Wielka Brytania i Niemcy są dwoma kluczowymi rynkami pomp ciepła w Europie. W całej Unii Europejskiej w minionym roku sprzedano ponad 2 miliony urządzeń. 

Co zdaniem PORT PC wpływa na rosnącą z roku na rok popularność tego sposobu ogrzewania budynków? Są to przede wszystkim: 

  • rosnąca atrakcyjność rozwiązań stosowanych w pompach ciepła, 
  • konkurencyjne koszty ogrzewania w porównaniu z innymi systemami, 
  • wzrost zaufania do technologii pomp ciepła wśród inwestorów i instalatorów, 
  • wzrost świadomości ekologicznej, 
  • wzrost intensywności wsparcia finansowego w ramach programu “Czyste Powietrze” oraz ulga termomodernizacyjna, 
  • rozwój energetyki prosumenckiej i poszukiwanie zastosowań dla prądu wyprodukowanego przez systemu fotowoltaiczne.

Jak będzie wyglądał rynek pomp ciepła w 2022 roku? Z raportu wynika, że możemy spodziewać się dalszych wzrostów i dynamicznego rozwoju całej branży pomp ciepła. Sprzedaż pomp ciepła powietrze/woda powinna wzrosnąć o około 50%, a pomp gruntowych o 20%. Będzie to związane z rosnącą atrakcyjnością tego typu rozwiązań pod względem kosztów ogrzewania. Branża będzie musiała zmierzyć się także z pewnymi wyzwaniami: niedostateczną liczbą wykwalifikowanych instalatorów czy ograniczeniami w łańcuchu dostaw. 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PORT PC

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: