Pszczoły – najważniejsze istoty na Ziemi

Przez Monika
W Newsy
31 października, 2019
0 komentarzy
651 Views

Międzynarodowa organizacja Earthwatch, która zajmuje się ochroną środowiska uznała pszczoły za najważniejsze istoty na naszej planecie. Wiąże się to z tym, iż wiele gatunków tych owadów jest narażona na wyginięcie. 

Najnowsze wyniki badań nie są zbyt optymistyczne. Obecnie szacuje się, że ponad 90% pszczół już wyginęło. Nadany im tytuł jest symboliczny i ma na celu zwrócenie uwagi na problem. Co jest najczęstszą przyczyną tego zjawiska? Przede wszystkim niszczenie ich naturalnych siedlisk, wylesianie, co powoduje brak możliwości powstania gniazda. Wszystkie te działania sprawiają, że zmienia się jakość gleby, a co za tym idzie owady mają utrudniony dostęp do pożywienia. Największym wrogiem pszczół są pestycydy stosowane od wielu lat w rolnictwie.

Dlaczego pszczoły są tak ważne?

Od wielu lat naukowcy prowadzą badania nad tymi niesamowitymi stworzeniami. Według organizacji Greenpeace pszczoły biorą udział w produkcji 60-90% żywności. Co zatem się stanie jak ich zabraknie? Wraz ze stopniowym zmniejszaniem się populacji tych owadów zanika różnorodność gatunków, co powoduje negatywny efekt domina. Jeżeli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, to wkrótce może się okazać, że życie na Ziemi stanie się wręcz niemożliwe.

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: