Przyszłość gazu:czy warto inwestować w kotły gazowe w 2024 i co na to dyrektywa EPBD?

Przez Adam
W Instalatorzy
5 kwietnia, 2024
0 komentarzy
227 Views

Jaka jest aktualna polityka Unii Europejskiej dotycząca wykorzystania gazu w ogrzewnictwie? Czy biometan i wodór to dobre alternatywy dla gazu ziemnego, a co za tym idzie, czy warto inwestować w kotły, które potrafią spalać mieszkankę gazową z domieszką zielonego wodoru?

fake news freepik
Obraz autorstwa Freepik

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele sensacyjnych informacji medialnych dotyczących wprowadzania zakazu używania kotłów gazowych. Jak się okazuje, to kolejna fala fake newsów związana z przyjęciem w marcu br. przez Parlament Europejski dyrektywy EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Przypomnijmy, dyrektywa EPBD ma na celu przede wszystkim zwiększanie efektywności budynków, a nie zakazywanie użytkowania kotłów gazowych! Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Dyrektywa EPBD a użytkowanie kotłów. Co jest prawdą, a co fake newsem?

Gaz ma złą prasę – niesłusznie!

W ostatnich latach obserwujemy intensyfikację kampanii antygazowej, która ma swoje korzenie w dążeniach do dekarbonizacji i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w ogrzewnictwie, zgodnie z inicjatywami Unii Europejskiej. W obliczu tych wyzwań, branża grzewcza stoi przed koniecznością adaptacji i poszukiwania zrównoważonych rozwiązań, które umożliwią bezpieczne i efektywne przejście do bardziej ekologicznego systemu ogrzewania. Janusz Starościk, prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, w obszernym artykule opublikowanym w magazynie „Wszystko działa!” podkreślił, że transformacja sektora ogrzewania powinna odbywać się etapowo, z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego, kosztów oraz możliwości infrastrukturalnych.

W kontekście przyszłości ogrzewnictwa, gaz ziemny, mimo iż jest paliwem kopalnym, może odgrywać rolę paliwa przejściowego, zwłaszcza że nowoczesne technologie umożliwiają już teraz wykorzystanie biogazu czy domieszek wodoru. Starościk zwraca uwagę, że zbyt szybkie i radykalne próby eliminacji gazu z rynku mogą prowadzić do niepożądanych konsekwencji, takich jak wzrost kosztów dla konsumentów czy opóźnienie inwestycji w termomodernizację.

Podkreślił również, że biometan czy zielony wodór mogą być kluczowe w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Natomiast proponowane hybrydowe systemy ogrzewania, które łączą różne technologie, w tym pompy ciepła i kolektory słoneczne, z wykorzystaniem gazów odnawialnych mogą być wsparciem w okresach szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Takie podejście pozwala na elastyczne dopasowanie do aktualnych warunków i stopniowe przechodzenie na OZE.

ekologiczny dom freepik
Obraz autorstwa Freepik

Starościk wskazuje, że dywersyfikacja sposobów pozyskiwania energii, optymalizacja kosztów i wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej do dystrybucji zielonych gazów są ważne dla bezpieczeństwa energetycznego i efektywności transformacji.

Jak zauważają eksperci z branży, przyszłość ogrzewnictwa w Europie wymaga zrównoważonego podejścia, które uwzględnia różnorodność technologii, potrzebę dekarbonizacji oraz realia infrastrukturalne i ekonomiczne. Gaz, w tym zielone gazy, ma swoje miejsce w bezpiecznym miksie energetycznym.

Ogrzewanie przyszłości z De Dietrich i Baxi

W obliczu wyzwań związanych z transformacją systemów ogrzewania oraz dążeniem do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, marki De Dietrich i Baxi są już gotowe na nadchodzące zmiany, proponując innowacyjne rozwiązania zgodne z aktualnymi i przyszłymi potrzebami rynku.

W naszej ofercie znajdują się już kotły „H2 Ready”, które są przystosowane do pracy z domieszką wodoru, a także zaawansowane systemy hybrydowe łączące różne technologie grzewcze w celu zapewnienia efektywności energetycznej, oszczędności kosztów oraz minimalizujących negatywny wpływ na środowisko.

baxi luna classic h2 ready

Rozwiązania oferowane przez De Dietrich i Baxi stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne, elastyczne i ekonomicznie opłacalne systemy ogrzewania. Dzięki inwestycji w technologie przyszłości, takie jak kotły H2 Ready oraz systemy hybrydowe, nasze marki nie tylko przyczyniają się do osiągnięcia celów klimatycznych Unii Europejskiej, ale również oferują niezawodne i przyszłościowe rozwiązania.

***

Artykuł powstał na podstawie publikacji „Gaz w przyszłym ogrzewnictwie” autorstwa Janusza Starościka, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, opublikowanej w magazynie „Wszystko działa!”: https://spiug.pl/2024/02/07/gaz-w-przyszlym-ogrzewnictwie/

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: