Program TERMO 2023 wystartował!
W ramach Programu Termo można uzyskać dofinansowanie na termomodernizację. Sprawdź, komu i na jakich warunkach przysługuje wsparcie finansowe.

Program Termo skierowany jest do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada wsparcie finansowe w postaci premii termomodernizacyjnej, remontowej oraz grantów za działania związane z poprawą stanu technicznego budynków mieszkalnych i ich efektywności energetycznej.
Premia termomodernizacyjna
- Dla kogo?
Z premii termomodernizacyjnej skorzystać mogą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) oraz osoby fizyczne – w tym właściciele domów jednorodzinnych.
- Premia termomodernizacyjna – wysokość
Dofinansowanie wynosi do 26% kosztów inwestycji. Dla instalacji OZE dofinansowanie może się zwiększyć do 31% kosztów kwalifikowanych.
Premia remontowa
- Dla kogo?
Z premii remontowej skorzystać mogą m.in. osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, TBS, czyli towarzystwa budownictwa społecznego oraz SIM, czyli społeczne inicjatywy mieszkaniowe – finansowanie może jednak objąć wyłącznie budynki wielorodzinne.
- Premia remontowa – wysokość
Premia remontowa może wynieść do 25% kosztów przedsięwzięcia.
Premia MZG
- Dla kogo?
O premię MZG mogą ubiegać się przede wszystkim gminy i spółki gmin z obszaru, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Dotacja przyznawana jest na remonty i termomodernizację budynków mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne należą do mieszkaniowego zasobu gminy.
- Premia MZG – wysokość
Premia MZG sięga 50% kosztów przedsięwzięcia (60% jeśli budynek został wpisany do rejestru zabytków).

Grant MZG
- Dla kogo?
Z grantu MZG mogą skorzystać gminy i spółki gminne.
Grant MZG podwyższa premię MZG, a przysługuje w przypadku, jeśli przed lub podczas realizacji przedsięwzięcia zostało wykonane przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła lub nastąpiła zamiana źródła energii na OZE lub nastąpiła zmiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, z wyłączeniem kotłów na paliwo stałe.
- Jaka jest wysokość grantu MZG?
Grant stanowi 30% kosztów netto zrealizowanego przedsięwzięcia.
Grant OZE
- Dla kogo?
Grant OZE skierowany jest do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych.
- Grant OZE – wysokość
Grant OZE pozwala na zrefinansowanie 50% kosztów netto inwestycji, w ramach której zamontowano instalacje OZE, czyli panele fotowoltaiczne, instalacje hybrydowe, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
Więcej o Programie Termo przeczytasz na: www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-termo/