Program “Stop Smog” dla najbardziej zanieczyszczonych miast

Przez Monika
W Klienci indywidualni
23 maja, 2019
0 komentarzy
1233 Views

Nowy rządowy projekt “Stop smog” pozwala uzyskać dofinansowanie na termomodernizację i wymianę starych źródeł ciepła miastom liczącym do 100 tys. mieszkańców, które znalazły się również na liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

kociol-kondensacyjny-dwufunkcyjny-mcr-home_zdjecie-aranzacyjne-fot-de-dietrichPilotażowy projekt „Stop smog” kierowany jest do 36 polskich miast, bo aż tyle znalazło się ich na liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W pierwszej kolejności pieniądze trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców. Co ważne, beneficjenci mogą liczyć nawet na 100% dofinansowania ociepleń budynków. Planowaniem i realizacją zadań, czyli termomodernizacją budynków oraz wymianą pieców będą zajmować się gminy.

Na program zostanie przeznaczone 883,2 mln zł z budżetu państwa, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aż 700 mln zł pochodzić będzie z opłaty recyklingowej (opłaty ponoszone przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych). W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, natomiast w latach 2021-2024 dodatkowo 703,20 mln zł.

Program „Stop Smog” to drugi duży rządowy projekt, obok uruchomionego we wrześniu ubiegłego roku programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu wsparcie termomodernizacji. Nowy program ma charakter pomocy społecznej. Przeznaczony jest dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w najbardziej zanieczyszczonych regionach.

 

Komentarze są zamknięte.

komentarze z facebooka: